Sokan támogatják az újítást.
A szovjet rendszerben az állam különböző kedvezményekkel egészítette ki bizonyos „kiváltságos” rétegek nem túl magas jövedelmét. Később ezt a juttatást azonban már azok is megkapták, akiknek átlagon felüli bevételük volt.
Csuha Ivett
A független Ukrajna ezt (is) megörökölte elődjétől. Napjainkban közel 15 millió polgárnak van joga az ingyenes utazás valamelyik formájára. A valóságban ez azt jelenti, hogy a városi, illetve kistérségi önkormányzat köteles átutalni bizonyos összeget az utasforgalmat bonyolító autóbusz-, illetve vasúttársaság számára, ezzel biztosítva a területén lakó diákok, nyugdíjasok, egyéb rászorulók ingyen utazását.
Ez persze csak elméletben működik így. Az önkormányzatoknak sajnálatos módon nincs mindenre elég pénze, ezáltal a tömegközlekedést bonyolító vállalatok nagyon ritkán vagy egyáltalán nem kapják meg jussukat.
A fennálló rendszer egyben igazságtalan is. Egyesek naponta több kilométert buszoznak, míg mások éveken keresztül nem vesznek igénybe tömegközlekedési eszközöket.
A kormány most azon dolgozik, hogyan lehetne az utazási kedvezményeket készpénzre váltani.
Több változat is szóba került. Felmerült a havi, illetve az éves bérlet bevezetése a kedvezményes utazásra jogosultak számára. A másik lehetőség a készpénzesítés, tehát meghatározott összeg utalása az adott személyek számára, melyet minden kedvezményezett saját belátása szerint költhet el.
Adódik a kérdés, mennyi legyen az a bizonyos összeg? Mire lesz elég: hetente, havonta, illetve éves szinten hány alkalom lesz „megengedett”?
Milyen tarifa vonatkozik a városok, illetve a falvak lakosaira?
A szakemberek szerint bármilyen módszer bevezetése a kedvezményezettek többségénél elégedetlenséget vált ki, ám biztosan lesznek olyanok is, akik értékelik a kezdeményezést.
Az ungvári közlekedési vállalat bizakodóan tekint az újításra. Megkeresésünkre elmondták, a készpénzesítés nagy előnyökkel járna a vállalatok számára.
– Jelenleg mintegy 30 kedvezményezett kategória veheti igénybe ingyenesen a tömegközlekedést. Az állam ezt nem kompenzálja, a kiadások egy részét a helyi költségvetések fedezik – fejti ki a közlekedési vállalat képviselője. Hozzátette, támogatják a készpénzesítés bevezetését. A forma mellékes, a lényeg, hogy a fuvarozók teljes mértékben megkapják a pénzt az elvégzett munkájukért.
Így tehát, akik biztosan jól járnak, azok a tömegközlekedési eszközök üzemeltetői, tulajdonosai. Ha nem is teljesen, de részben biztosan hozzájuthatnak majd a pénzükhöz.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.