Blinken Kijevben: Oroszország veszélyt jelent Ukrajnára! │ KISZó-háttér

Kinek és mit üzent az amerikai külügyminiszter ukrajnai látogatása?

Üzenetértékű látogatást tett Kijevben Antony Blinken amerikai külügyminiszter a múlt héten. Elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a vizit nem annyira a Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek tett gesztusról, semmint a Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett üzenet volt. Oroszország továbbra is veszélyt jelent Ukrajnára, mert nem vonta vissza csapatait az ország határaitól, így lehetősége van rövid időn belül újabb agressziós cselekményeket elindítani a Donec-medencében – jelentette ki az amerikai külügyminiszter kijevi tárgyalásai során.

Dunda György

A washingtoni diplomácia vezetője nem győzte hangsúlyozni, mennyire aggódnak az orosz „agresszió” miatt, hozzátéve: a katonai konfliktus természetesen senkinek sem érdeke. Kihangsúlyozta azt is, mindenben támogatják Ukrajna területi egységét és szuverenitását. Elismerően jegyezte meg, hogy Ukrajna visszafogottan reagált Oroszország provokációira. Megerősítette, hogy az Egyesült Államok áttekinti az Ukrajnával meglévő együttműködés és a segítségnyújtás bővítését a biztonsági szférában. Ukrajna elsősorban légvédelmi rendszert és mesterlövész-elleni technológiákat szeretne vásárolni Amerikától. A Pentagon a minap jelentette be, hogy az eddigi megállapodásokon túl további 125 millió dollárral támogatják az ukrán hadsereget. Washington a kelet-ukrajnai válság 2014-es kirobbanása óta több mint kétmilliárd dollárral járult hozzá Ukrajna biztonságához a kiképzéstől kezdve egészen a fegyverekig.

Blinken közölte azt is, megvitatták a konfliktus megoldására irányuló diplomáciai erőfeszítéseket, és beszéltek a háromoldalú, Kijev, Moszkva és az EBESZ részvételével zajló minszki tárgyalási folyamatról is.

„Megpróbáljuk megfontolni és megtalálni a lehetőségeket a diplomácia előmozdítására. Oroszország azonban, mondhatni, továbbra sem cselekszik a jóakarat keretein belül, és ez igaz a Krímre és a Donec-medencére egyaránt. Először is fontos helyreállítani a területi integritást és a szuverenitást Ukrajna törvényes határain belül” – fogalmazott az amerikai külügyminiszter.
Vendéglátói – Zelenszkij mellett Denisz Smihal kormányfő és Dmitro Kuleba külügyi tárcavezető – a sajtótájékoztatón elmondták, részletesen megvitatták a Fekete-tenger és az Azovi-tenger térségének biztonsági kérdéseit is. Ezenkívül fontos téma volt még a korrupció elleni küzdelem. Kuleba a megbeszélés után közzétett Twitter-bejegyzésében azt hangsúlyozta, hogy Ukrajna és az Egyesült Államok együttműködésének megerősítése egyaránt hozzájárul a két ország és az euroatlanti térség biztonságához és sikerességéhez. Az ukrán tárcavezető a CNN-nek még a találkozó előtt adott interjújában kifejtette, hogy Kijevben a katonai segítségnyújtásról is szeretnének tárgyalni Blinkennel.

A washingtoni politikus Kijevben tartózkodva Petro Porosenko volt államfővel is folytatott eszmecserét. A találkozó után Porosenko a Telegram portálon azt írta: „A találkozónak rendkívül pozitív az üzenete, és minden politikai erő kinyilvánította támogatását Ukrajna szuverenitása és az orosz agresszióval szembeni ellenállás mellett, ami most a legfontosabb prioritás”. Hozzátette, emellett egyeztettek a reformok menetéről, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) történő együttműködésről, Ukrajna NATO-csatlakozási kilátásairól, a koronavírus-járvány elleni küzdelemről és a korrupció visszafojtásának szükségességéről. Blinken kifejtette, hogy Ukrajnában ezt több tényező is akadályozza: külsőként Oroszország, belsőként pedig az oligarchák és olyan befolyásos személyek, akik saját érdekükben cselekszenek illegális eszközöket is felhasználva. Hangsúlyozta: a korrupció elleni harc az egyik legfontosabb feladat az ukrán nép számára annak érdekében, hogy jobb minőségű életet élhessen.

Antony Blinkennel tartott Kijevbe Victoria Nuland is, aki a külügy politikai államtitkára az új washingtoni adminisztrációban.

A politikus álláspontjáról elég felidézni azt a 2014-ben kiszivárgott telefonbeszélgetést, melyben állítólag akkor még európai ügyekért felelős külügyi államtitkárként Geoffrey Pyatt kijevi nagykövetnek arról beszélt, „csessze meg az Európai Unió”, és amellett érvelt, hogy ne törődjenek az uniós érdekekkel.

A Magyar Nemzet emlékeztet, Victoria Nuland szenátusi meghallgatásán azt ígérte, hogy harcolni fog a demokráciáért és az Ukrajnát átszövő korrupció ellen, arról azonban nem érkeztek hírek, hogy mostani tárgyalásai során akár ez a téma, akár például a magyar kisebbség elleni jogsértések szóba kerültek volna.

A cikk szerzője rámutat, az amerikai külügyminiszter ukrajnai vizitje elsősorban Moszkvának szólt, bár miután Joe Biden gyilkosnak nevezte Vlagyimir Putyint, a kapcsolatok aligha süllyedhetnek mélyebbre. A Kreml tájékoztatása szerint az amerikai és orosz elnök tervezett találkozójának helyszínéről és időpontjáról továbbra sincs döntés.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó