Covid-vakcinálás: A szakember válaszol a leggyakoribb kérdésekre

      Ukrajnában rendkívül lassan halad a Covid oltási kampány. Ennek először az oltóanyaghiány volt az oka, később a lakosság körében tapasztalható oltásellenesség, mely mindmáig tapasztalható. Az emberek egyik része különféle ürügyekkel (nem bízik a vakcinában, nem bízik a hatásában, nem hisz a koronavírus létezésében stb.) egyáltalán nem szeretne vakcináltatni magát. Mások csak bizonyos oltóanyagok ellen tiltakoznak, megint mások a szer mellékhatásaitól tartanak, s számos fenntartásuk van a vakcinálással kapcsolatban. A lapunkhoz érkezett leggyakrabban felmerülő kérdésekkel Viktorija Csendejhez, a megyei közegészségügyi központ immunológusához fordultunk.

Magyar Tímea

      – Beolthatók-e azok a személyek, akiknek korábban valamire – por, virágpor stb. – allergiájuk volt?

– Igen, a háztartási vagy szezonális allergia nem jelent akadályt. A szezonális allergiában szenvedők akár a heveny szakaszban is beoltathatják magukat.

– Mi a teendő, ha nem tudja valaki, hogy allergiás-e az oltóanyag valamely összetevőjére?

– Anafilaktikus sokk a legritkább esetben fordul elő, és ha valakinek  rosszul reagál a szervezete, az azonnal megtörténik. Pont a biztonság kedvéért kérik azt a beoltottaktól, hogy a vakcinálás után még fél óráig maradjanak a rendelőben, hogy szükség esetén el tudják őket látni.

– Ajánlatos-e a vakcina az onkológia betegeknek?

–  Mindenképpen, hisz ők a rizikócsoportba tartoznak, mivel immunrendszerük csökkent működése miatt akár bele is halhatnak a koronavírusba. Tudni kell, hogy a vakcina nem okozhat betegséget még a gyenge immunrendszerű személyeknél sem, mivel nem tartalmaz élő víruskomponenseket.

– Az autoimmun betegségben szenvedőkre mi vonatkozik?

– Esetükben sem kell mellékhatástól tartani, náluk az a gond, nem biztos, hogy szervezetük megfelelő immunválaszt ad az oltóanyagra. Ennek ellenére beoltathatják magukat, ezt ajánlatos az immunszupresszív terápia előtt legalább két héttel megtenni.

– Olthatók-e a HIV-pozitív emberek?

– Igen, mivel fennáll a veszélye, hogy súlyos lefolyású lesz náluk a betegség.

– Mi a helyzet a bronchiális asztmában, szív- és érrendszeri megbetegedésekben, diabéteszben szenvedőkkel?

– Számukra elengedhetetlen a védőoltás, mivel a legveszélyeztetettebb rizikócsoportba tartoznak.

– Mi a teendője azoknak, akik súlyos véralvadási zavarral küzdenek?

– Az ilyen pácienseknél a legvékonyabb tűt alkalmazzák (23G vagy vékonyabb) és legalább két percen át leszorítják az oltás helyét. A pácienst vagy hozzátartozói figyelmeztetik róla, hogy az oltás helyén hematóma keletkezhet.

– Kaphat-e oltást aki átesett Covid-19 betegségen?

– Azon személyek is olthatók a vakcinával, akiknél 3 hónapon túli igazolt SARSCoV-2 fertőzés szerepel.

– Szükséges-e antigén gyorsteszt végzése az oltás beadása előtt?

– Az oltás előtt nem szükséges antigén gyorsteszt.

– Beadható-e együtt másik védőoltással?

– A Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinát más oltóanyaggal egyidejűleg nem adható be. Másik védőoltás legalább 4 hetes időközzel kapható.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó