Legutóbbi nem reprezentatív felmérésünkből az derült ki, hogy sokan vannak, akik legszívesebben vonattal járnak át Magyarországra. Amire az elmúlt majd másfél évben – a koronavírus-járvány miatt szüneteltetetett nemzetközi vonatközlekedés miatt – nem volt lehetőség. Kizárólag a közúti és a gyalogos átkelésre volt mód, ami a tapasztalatok alapján sokkal lassabb és macerásabb, mint vonattal átkelni a határon.
Május elején az elsők között számoltunk be arról, hogy heteken belül újraindul a vonatközlekedés Ukrajna és Magyarország között. Az Ukrzaliznicja állami vasúttársaság hivatalos közleményben tudatta, hogy június elejétől újraindítja vonatjáratait Csap és Záhony, valamint Kijev és Bécs között. A részletekkel kapcsolatban megkerestük a magyar vasúttársaságot. A MÁV-START Kommunikációs Igazgatósága e-mailünkre azt válaszolta, hogy a MÁV-START és az Ukrán Vasút megállapodása szerint június 1-től Magyarország és Ukrajna között Záhony–Csap határátmenetben közlekedő vonatok ismét az utazók rendelkezésére állnak. Majd egy hete már jegyet is lehet váltani a járatokra.
A vonat több szempontból is szerencsés választás. Egyik, talán a legfontosabb érv, ami mellette szól, hogy nincs sorbanállás a határon. A kiszámíthatósága és a kényelmi szempontok miatt is sokan választják ezt a közlekedési formát, ha Magyarországra utaznak. Ezt támasztotta alá legutóbbi KISZó-kérdésünk is. Azt kérdeztük közösségi oldalunkon, hogy „Ön szokott vonattal átjárni a határ túloldalára?” Ami a nem reprezentatív reakciógombos felmérés eredményét illeti, a válaszadók jelentős többsége 86 százaléka jár át vonattal (már amikor ezt megteheti), mindössze 19 százalék válaszolta azt, hogy más módokon lépi át a határt.
Szabó Sándor