Ukrajna is csatlakozott a közös európai állásponthoz, s megszünteti a légi összeköttetést Belarusszal, sőt, az ukrán gépek nem is érinthetik a szomszédos ország légterét.
Denisz Smihal kormányfő bejelentette: a kormány rendkívüli ülésén úgy döntöttek, hogy május 26-tól az ukrán társaságok nem indíthatnak járatokat Minszkbe és nem is fogadhatnak onnan gépeket. Sőt, az ukrán gépek nem is érinthetik a belarusz légteret.
Az Európai Tanács tagjai újabb büntetőintézkedéseket, köztük gazdasági jellegűeket vezetnek be Belarusszal szemben, és szankciókkal sújtanak belarusz tisztségviselőket válaszként arra, hogy a belarusz hatóságok vasárnap minszki leszállásra kényszerítették a Ryanair légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát, és őrizetbe vették a fedélzeten tartózkodó Roman Protaszevics ellenzéki újságírót, valamint barátnőjét. Az uniós tagállamok vezetői egyben felszólították az európai légitársaságokat, hogy járataik kerüljék el Belarusz légterét, és felkérték a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetet (ICAO), hogy indítson vizsgálatot az ügyben. Emellett sürgették a tagállami minisztereket tömörítő tanácsot, hogy fogadjon el intézkedéseket az Európai Unió légterének és repülőtereinek lezárására a belarusz légitársaságok által üzemeltetett járatok előtt. Az uniós vezetők Protaszevics és barátnője azonnali szabadon bocsátására szólítottak fel, illetve szolidaritásukat fejezték ki Lettországgal a lett diplomaták Belaruszból való indokolatlan kiutasítása miatt.
Az ügy hátteréről: a Ryanair FR4978 járatszámú személyszállító repülőgépe a görögországi Athénból tartott a litván Vilnius felé, amikor a belarusz légteret elérve a hatóságok arról értesítették a pilótákat, hogy a repülőn robbanószerkezet lehet. Noha az utasszállító ekkor már jóval közelebb volt Litvániához, Minszk határozott kérésére és az ezt megerősítő Mig–29 típusú vadászgép megjelenésére a járat végül a Belarusz fővárosban szállt le. Az azóta publikált felvételek tanúsága szerint a vadászgép levegő-levegő rakétákkal volt felszerelve. A pokolgépről szóló hír utólag hamisnak bizonyult, ugyanis Belarusz célja az volt, hogy letartóztassák Roman Protaszevics ellenzéki újságírót, aki a közel hárommillió aktív követővel rendelkező Nexta egyik alapítója és korábbi főszerkesztője.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.