Nyakunkon a futball Eb, a magyar csapat június 15-én kezd Ronaldóék ellen
Egyéves halasztás után június 11-én végre elkezdődik a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság. A rajongók közül sokan már két éve beszerezték jegyüket, néhány szerencsés még idén májusban, az utolsó értékesítési körben jutott tiketthez. Kárpátaljáról is lesznek drukkerek a magyar válogatott fellépésein. Vidékünkön nem igazán létezik klasszikus B-közép, csapat sem nagyon van hozzá. Magyarországon sokkal nagyobb a szurkolói fanatizmus, a kárpátaljai drukker pedig többnyire valamelyik magyar csapatnak szurkol. Legtöbben nyilván a Fradinak, de igen sok Loki-drukkert is találunk köztük. Az ő kedvükre teszünk most azzal, hogy egy debreceni ultrával, Ősz Gergővel beszélgetünk.
– Mit jelent számodra szurkolónak lenni?
– Ez életérzés, ez valóságos szerelem. Engem már akkor elkap a mámor, ha csak belépek a stadionba. Egy meccsen nem az a lényeg, hogy egy adott játékos milyen nemzetiségű, külföldi vagy magyar, idős vagy fiatal, hanem hogy mindent megtesz-e a Loki címerért.
– Honnan indult, mikor kezdődött nálad ez a szurkolói láz?
– Mint sokaknál, nálam is 2016-ban kezdődött az egész, az Európa-bajnokságon való jó szereplésünk után, amikor úgy éreztük, kissé fellendült a magyar labdarúgás. Ez adott kedvet ahhoz, hogy elmenjek egy meccsre. Debrecenben találtam a legközelebbi NB I-es csapatot. Emlékszem, a Szombathelyi Haladás ellen játszottunk, hozzáteszem, nagyon rosszul, de valamiért mégis megtetszett. Ezután jött még egy-két rangadó, majd egész egyszerűen magába szippantott ez a világ.
Ekkor még szűk baráti körrel a kakasülőről drukkoltunk, majd a szurkolás szép lassan csalogatott lefelé a B-középbe, ahová később be is kerültem.
Egy Videoton elleni meccsen mentem le először közéjük, ekkor már tudtam, ide tartozom. Idővel kiépültek a kapcsolatok, barátságok kezdtek kialakulni.
Ekkor tettem fel Gergőnek a kérdést: Mi is az a B-közép? Erre egyszerű és határozott választ kaptam: „Az ultrák! Mi! A fanatikusok, akik szurkolunk a meccsen, igazi futballhangulatot varázsolunk!”
– Vannak szurkolói ereklyéid?
– Ultrásoknál nem szokás a szurkolói ajándékboltban vásárolni. Mi saját gyártmányú termékekkel járunk a meccsekre, amik vagy egyéni logóval vannak ellátva, vagy külsőségeikben tükrözik az Ultras Debrecen kultúráját.
Kezdve az elhunyt vezérünk, Komáromi Gábor emlékére készített pólóinkkal, a Debrecen On Tour feliratúakon át, számos egyedi ruhadarab lapul az én szekrényemben is, és persze mondanom sem kell, hogy legtöbbször ezekben járunk meccsekre.
Illetve az úgynevezett „casual stílust” követjük a lelátói viseletünkkel. A halászsapka például tipikus ultrás viselet – tudtam meg az elkötelezett szurkolótól.
A Debrecenért rajongó fiatalember azt is elárulta, egy-egy győzelem hatalmas adrenalint tud felszabadítani az emberben. „Volt, hogy győzelmünk után februári hidegben, félmeztelenül másztunk fel a pályát elválasztó kerítésre” – mondja Gergő, aki már minden idegszálával a hamarosan kezdődő Eb-re koncentrál, ahol a nemzeti csapat Portugáliával, Franciaországgal és Németországgal csap össze.
A Loki ősztől ismét NB I-es lesz. Néhány nagy győzelemről és gólról Gergő kis videókat is mutatott, élményeiről úgy mesél, hogy egy futballanalfabéta is rögvest kedvet kap ahhoz, hogy legalább egy meccsre kimenjen.
Dobán Vivien
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.