Kétséges a dollár jövője?

A televíziónézők, illetve az internetezők egyre nagyobb hányada érdeklődik a más országokban lezajló gazdasági és pénzügyi események iránt. Különösen sokan kísérik figyelemmel az óceánon túli politikát.

Csuha Ivett

Nem kerüli el a szemfülesek figyelmét az a hír sem, miszerint az Amerikai Egyesült Államok jelentős mennyiségű új dollárt bocsátott ki. Egyesek ezt úgy értelmezik, hogy küszöbön az USA pénzügyi csődje, mások szent meggyőződéssel hisznek a dollár mindent legyőző erejében.

Amint az rendszerint történni szokott, az igazság a két szélsőség között van. Az amerikai dollár továbbra is a világ egyik általánosan elfogadott értékmérő eszköze. Az országok többsége bizonyára ezért is tartja e valutában a tartalékait.

A lakosság szintén a dollár árfolyamához igazítja pénzügyi helyzetét. Igaz, a valuta árfolyamának esése, azaz a hrivnya értékének növekedése nincs jó hatással a költségvetésre.

A legtöbb ország hasonlóképpen vélekedik, ezért azok központi bankjai komoly pénzeket mozgósítanak ennek elkerülésére. Hajlandóak a tartalékaik rovására is felvásárolni a piacon megjelenő dollár egy részét, így szinte törvényszerű az állam beavatkozása a mutatók alakulásába.

Sokan jól járnak, többen ráfizetnek a pénzügyi egyensúly fenntartására, ám végeredményben mindez az USA-nak kedvez.

A világgazdaságban minden összefügg, más országok is egyre több pénzt emittálnak, aminek árfelhajtó hatása van.

Az inflációt többen gazdaságélénkítő eszközként emlegetik, a szakemberek 2-3 százalékos mutatót tartanak ideálisnak. A kölcsönt felvevők az ennél nagyobb ütemnek örülnek, míg a hitelezők rettegnek a pénzromlás mértékének növekedésétől.

A dolgok jelenlegi állása azonban arra enged következtetni, hogy a dollár ismét „kimászik” a jelenlegi stagnáló helyzetből, és továbbra is megőrzi értékmérő szerepét.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó