Széljegyzet: Szóljon a fociról!

Egy év csúszással, de az elmúlt hét végén kezdetét vette a „2020-as” Európa-bajnokság. Számunkra lényeges momentum, hogy ezúttal nem kellett 44 évet várni, hogy a magyar válogatott ismét ott legyen a kontinensviadalon. Talán a labdarúgást kevésbé kedvelők is emlékeznek rá, hogy tavaly november végén drámai fordítással, az utolsó percekben szerzett góllal jutott ki a magyar válogatott a foci-Eb-re. Ráadásul a részben hazai rendezésű torna még inkább lázban tartja a magyar drukkereket határokon belül és azokon túl is. Sokan még 2019-ben megváltották a jegyüket, hogy a Puskás Stadionban több mint 60 ezer emberrel közösen, tizenkettedik játékosként, sikeres szerepléshez segítsék a meggypiros gárdát. A pandémiával terhelt egy év után nem volt könnyű a focira hangolódni, főleg, hogy az Eb előtt nem a futball került előtérbe, a legnagyobb téma, a mérkőzések előtti térdelés és az ukrán válogatott meze körüli hercehurca árnyékként vetült a futballünnep kezdetére.

Szabó Sándor

A nagy tornák előtt általában a válogatott keretek, a kulcsjátékosok élessége, a csapatok felkészülése és természetesen az esélylatolgatás tartja lázban a drukkereket és a labdarúgás iránt kicsikét is érdeklődő közvéleményt. Ám ezúttal más valami, csak látszólag a futballról, a világ legnépszerűbb sportjáról szóló események ‒ a rasszizmus elleni térdelés és az ukránok politikai üzenetet hordozó mezdizájnja körüli hercehurca ‒ kerültek előtérbe.

Hogy kicsit tisztábban lássunk, előbbit egy Colin Kaepernick nevű középszerű NFL-játékos indította világkörüli útjára, amikor a faji igazságtalanság elleni kiállás jelképeként éppen az amerikai himnusz alatt ereszkedett térdre. Mindez tavaly az afroamerikai George Floyd meggyilkolása után felerősödő Black Lives Matter mozgalom hatására terjedt el a labdarúgásban is, hisz a szabad véleménynyilvánítás az egyik alapvető emberi jog, a szólásszabadság része. Itt jegyezném meg, hogy tiszteletben illik tartani azt, ahogy a másik valami mellett kiáll, vagy valami ellen tiltakozik. Ha letérdel, akkor azt, ha nem térdel le, akkor azt! Egyébként az előítéletek leküzdését, és az egymás iránti kölcsönös tisztelet megadását célozza az EqualGame nevű UEFA kampány, amit a Magyar Labdarúgó Szövetség is teljes mértékben magáénak vall és támogat. A magyar csapat játékosai a térdepelés helyett a „Respect”, vagyis „Tisztelet” feliratra mutatnak, ők így fejezik ki véleményüket a kezdeményezéssel kapcsolatban. Természetesen nem volt szép a magyar szurkolóktól, hogy kifütyülték a rasszizmus ellen tüntető ír focistákat a barátságos meccsük kezdetén. Egy biztos, nem vet jó fényt a magyar társadalomra ez a fajta viselkedés, és borítékolható egy büntetés, ugyanis a nemzetközi szövetség vélhetően nem hagyja szó nélkül az esetet.

Míg egyes csapatok a faji elnyomás és igazságtalanság elleni küzdelem jegyében a térdeléssel vagy nem térdeléssel voltak elfoglalva, addig Ukrajna a saját, elsőre kicsinyesnek tűnő harcát vívta meg az UEFA-val a válogatott mezdizájnja miatt. Azt már megszokhattuk, hogy Ukrajna nem tudja országon belül tartani a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktust és az orosz agressziót, valamint a Krím-félsziget annektálását. Ha csak teheti, nemzetközi színtérre viszí ezt a problémát. Az ukrán szövetség úgy gondolta, hogy a válogatott Eb-meze a társadalom identitástudata erősítésének szolgálatába állítható, így a trikón helyet kapott az ország térképétől a címeren át a „Dicsőség Ukrajnának!” – „Dicsőség a hősöknek!” köszöntés is. Annak ellenére, hogy az UEFA szabályzata tiltja a politikai üzenetet hordozó mezfeliratokat, csak az orosz szövetség óvása nyomán vették észre, hogy a két szlogen kombinációja egyértelműen politikai természetű.

Természetesen Kijev nem hagyta leesni a magas labdát, és ismételten magára öltötte a mártír szerepet, ugyanis újra szembe találták magukat a nemzetközi szövetséggel kooperáló oroszokkal.

Ugyanakkor nem hagyták annyiban a kérdést, a szövetség rohamtempóban ukrán futballszimbólumok kiáltotta ki a szlogeneket, amelyek a 2014-es Majdan téri tüntetésekről indulva, megjárva a kelet-ukrajnai frontvonalat begyűrűztek az ukrán hétköznapokba, többek között az ukrajnai stadionokba is. Azt nem tudni, hogy milyen indíttatástól vezérelve, az UEFA végül belement a szlogenek használatába, a mez belső oldalán ott vannak az ukrán futball frissen elfogadott szimbólumai. Az ukrán szövetség csatát nyert az UEFA ellen, viszont vasárnap este egy sokkal fontosabb ütközetet elvesztett a válogatott, miután Hollandia ellen 3-2-re kikaptak Jarmolenkóék. Az ukrán drukkerek vélhetően jobban örültek volna annak, ha a pályán nyer a válogatott.

Jó lenne, ha az Eb a fociról szólna, és a futballról maradna emlékezetes…

Kiemelt kép: Csudai Sándor – ORIGO

Forrás:
KISZó/Szabó Sándor

Post Author: KISZó