Kitiltanák az E-cigit a nyilvános helyekről.
A dohányzás káros hatásairól nem lehet eleget beszélni. A WHO közleménye szerint évente nyolcmillió ember hal bele a cigaretta káros befolyásai révén kialakuló betegségekbe. Ukrajnában éves szinten 85 ezerre tehető az áldozatok száma.
Magyar Tímea
A dohányfüst valójában minden formában káros az emberi szervezetre, hiába szeretnék az elektromos cigaretta hívei elbagatellizálni azokat. A hagyományos dohányzás helyett a gyártók eredetileg egészségesebb és a környezetre veszélytelen alternatívát kínáló eszköznek szánták az e-cigit. Mivel hasonló érzetet nyújt, mint a hagyományos társa, elméletben úgy helyettesíti azt, hogy használata
közben a nikotinon kívül nem visz be a szervezetbe egyéb, a cigarettafüstben megtalálható a dohány és a papír égése során keletkező, mérgező vagy rákkeltő anyagokat. Ám megítélése egyelőre némileg ellentmondásos, több országban jelenleg is vizsgálják a biztonságosságát.
Az ukrán egészségügyi szakemberek szerint megtévesztő lenne az „egészséges” jelzővel illetni az elektromos cigarettát, hiszen a nikotin az emberi szervezetre káros, erős függőséget okozó méreg.
Használói a koronavírus fertőzést is nehezebben szenvedik el, hisz a készülék a tüdőt és az immunrendszert is gyengíti. Gyártói és forgalmazói viszont egyre agresszívebb reklámkampányt folytatnak elterjesztése, népszerűsítése érdekében, eközben a klasszikus füstölnivalóval szembeni kisebb rizikóval kecsegtetve a füst imádókat.
A dohányipari vállalatok és az új dohánytermékek agresszív marketingjének célpontjává elsősorban azok válnak, akik még nem dohányoznak, leggyakrabban a fiatalok. A dohányipari cégek közösségi hálózatokon, népszerű bloggereken és a kirakatokon látható fényes táblákon keresztül vadásznak rájuk. Az ukrán parlament ennek kapcsán korábban már megtiltotta az e-cigi eladását a kiskorúaknak, most újabb törvényt nyújtott be. A № 4358 törvénytervezet, melyet az egészségügyi bizottság dolgozott ki és első olvasatban a parlament rá is bólintott, annak nyilvános helyeken való használatát is betiltaná. Megalkotói szerint a dokumentum a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének a dohányzás elleni küzdelem terén szerzett legjobb nemzetközi tapasztalataira épül.
A törvényjavaslat olyan progresszív normákat ír elő, amelyek csökkenthetik a dohánytermékek vonzerejét és elérhetőségét, áll az indoklásban.
A káros szenvedély visszaszorítása érdekében többek között 65 százalékkal emelné a dohánytermékek csomagolásán lévő egészségügyi figyelmeztetéseket;
megtiltaná az elektronikus cigaretta reklámozását, szponzorálását; betiltaná az ízesítő dohánytermékeket, az e-cigi kiskorúaknak való eladását, s nyilvános helyeken való használatát.
A törvénnyel szembemenőket ezer és ötvenezer hrivnya közötti bírsággal büntetné.