A háború borzalmai elől menekülők jószándékú idegen embereknél, rokonoknál kapnak ideiglenes szállást. Ám a sok ember együttéléséből békeidőben is számos feszültség keletkezik, ami jelen helyzetben az idegileg egyébként is kimerült, félelemmel teli, elkeseredett, otthonát elhagyni kénytelen személyeknél hatványozottabban jelentkezik. Hogyan boldogulhatunk, miként kerülhetjük el a konfliktusokat háború idején, ha sokan élünk egy fedél alatt? Az erre vonatkozó tanácsokat Irina Tacsina pszichológus osztotta meg a Pszichológiai segítség elnevezésű Telegram csoportban.
Magyar Tímea
– A testi épségünk és lelki békénk megtartása érdekében ezekben a bizonytalansággal teli időkben intuitív módon keressük a kapcsolatot családunkkal, barátainkkal, ismerősökkel vagy akár idegenekkel.
Minden nehézség ellenére, amelyekkel szembesülünk, amikor nagy számú ember kénytelen egy légtérben összezárva élni, csoportba verődve védettebbnek érezzük magunkat.
Ezért jönnek össze a rokonok, ismerősök. Van azonban öt fontos szabály, amelyek betartásával könnyebbé tehetjük az óhatatlanul is kialakuló konfliktusok az együttélés során:
- Törődés. Igyekezzünk megkönnyíteni mások életét. A másokkal való törődés, másokról gondoskodás, kezelését gyerekekről, idősekről, gyengékről – feloldják a felesleges szorongást, ingerültséget, szervezettebbé és hatékonyabbá tesznek bennünket. Ha mindenki megpróbál valamit tenni a környezetében lévőkért, azzal megelőzi a konfliktusokat és a félreértéseket.
- Napirend. Próbáljunk meg olyan napirendet kialakítani, amely mindenkinek megfelel. Jó, ha mindenki közös, egyeztetett időbeosztás szerint él.
- Személyes tér. Fontos, hogy minden lakónak legyen, ha kicsi is, de saját személyes tere: külön szoba, külön ágy vagy egy külön sarok. Ez az a hely, ahová szükség esetén elvonulhat, ha egyedüllétre vágyik. Ekkor az illetőt békén kell hagyni.
- Segítsünk azzal, amihez a legjobban értünk. Amikor mindenki felajánlja a segítségét az együttélőknek, akkor tegyük azt, amihez a legjobban értünk. Valaki főz, valaki bevásárol, valaki takarít, valaki gondoskodik a gyerekekről.
- Nézzük el egymás hibáit. Mindannyian tökéletlenek vagyunk, mindenkinek vannak hibái. Ezekben a vészterhes, mindenki számára embert próbáló időkben bocsássunk meg egymásnak, ne kritizáljuk egymást. Ne hangoztassuk mások gyengeségeit és negatív vonásait. Ehelyett vegyük észre mindazt a pozitívumot, melyek körülöttünk vannak, emeljük ki a jót, és gyakran dicsérjük egymást, javasolja a szakember.
Élő háborús hírfolyamunkat is elolvashatja:
https://kiszo.net/2022/03/20/elo-25-nap-hetfotol-tavoktatas-kezdodik-a-karpataljai-iskolakban/
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.