Minden további perc, ameddig az orosz hadsereg megszállva tartja a zaporizzsjai atomerőművet, nukleáris katasztrófával fenyeget – jelentette ki Volodimir Zelenszkij. Az ukrán államfő sürgette, hogy a nukleáris létesítmény kerüljön vissza ukrán ellenőrzés alá, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek pedig biztosítani kell a bejutást az atomerőműbe.
Zelenszkij szerint az erőmű csütörtöki és pénteki rövid leállása nukleáris balesethez vezethetett volna, ha a létesítmény automatikus rendszere nem működött volna, és a személyzet nem cselekedett volna megfelelően. Hangsúlyozta: nyomást kell gyakorolni az orosz megszállókra, hogy hagyják el az atomerőművet. Zelenszkij az amerikai hivatali partnerével folytatott telefonos egyeztetés során is legfőképp a Zaporizzsjában fennálló nukleáris veszélyhelyzetet ecsetelte.
Danilov: már közel egymillió ukrán rendelkezik harci tapasztalattal
Közben az Ukrenergo állami energiaszolgáltató vállalat pénteken közölte, hogy szakemberei újra üzembe helyezték az orosz lövedékek által megrongált két fő vezetéket, amely az atomerőmű saját villamosáram-igényét elégíti ki. A vállalat hozzátette, hogy a közeljövőben várhatóan befejezik egy másik fővezeték helyreállítását is, ami javítani fogja az erőmű biztonságát. Közben Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a pénteki hadijelentést ismertetve közölte: orosz precíziós csapás megsemmisített egy amerikai gyártmányú M777-es tarackot, amelyből a zaporizzsjai atomerőművet lőtték. A felek rendszerint egymást vádolják a létesítmény lövetésével, de az vitathatatlan tény: a megszállók foglalták el ukrán területen Európa legnagyobb atomerőművét.
Energoatom: nagyon komoly kockázatokkal járhat a zaporizzsjai atomerőmű lövetése
Eközben Alekszander Lukasenko belarusz elnök mai közlése szerint a Szu–24-es típusú harci repülőgépeket úgy alakították át, hogy azok alkalmasak legyenek atomfegyverek hordozására, és Minszk azonnali katonai reakcióval válaszolna a Nyugat által okozott esetleges problémára. Újságíróknak nyilatkozva Lukasenko hozzátette, hogy a lépésről előzetesen egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Belarusz ugyan nem rendelkezik saját atomfegyverrel, de Oroszország szövetségese, és megengedte, hogy területét felhasználják Oroszország ukrajnai inváziójához – emlékezet a Reuters brit hírügynökség.
Lukasenko arra figyelmeztette a Nyugatot, hogy ha a szomszédos NATO-tag Lengyelország felől fenyegetés érné Belaruszt, s a helyzet eszkalálódna, nincs olyan helikopter vagy repülőgép, ami megmentené a nyugati országokat. Kijelentette továbbá: bízik benne, hogy a lengyel haderő – ellentétben a lengyel politikusokkal – tisztában van vele, Minszk miként reagálna egy ilyen esetben.
Ez is érdekelheti:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.