A Covid-világjárvány kitörése óta Ukrajnában összesen 5 177 217 fertőzöttet regisztráltak, azon belül 375 103 gyereket és 146 263 egészségügyist. A halálos áldozatok száma 109 206 volt, 84 gyermek elvesztését is a Covid számlájára írták.
Magyar Tímea
Ukrajnában ismét felívelőben van a Covid-megbetegedések száma, minden előjel szerint egy újabb járványhullám küszöbén állunk. Míg egy héttel korábban 36 683, az elmúlt héten már 44 137 új fertőzöttet észleltek országszerte, közölte az Ukrán Közegészségügyi Központ. Közülük 5882 gyerek, 1030 egészségügyi dolgozó. 12 572 személynek volt védőoltása. Kórházba 6667 embert szállítottak. 161 személy nem tudott megbirkózni a betegség szövődményeivel. Ennek kapcsán tettük fel a kérdést olvasóinknak Facebook oldalunkon, vajon tartanak-e egy újabb járványhullámtól? A válaszadók 80 százaléka nemmel, míg 20 százaléka igennel válaszolt a felvetésre.
A szakemberek korábban azt nyilatkozták, hogy a koronavírus fokozatosan megszelídül. Elég idő telt el a megjelenése óta, elvileg kialakulhatott volna a kollektív immunitás ellene. Vajon miért nem történt ez meg, kérdeztük Viktorija Timcsiktől, a megye főepidemiológusától.
– Korai még a kollektív immunitásról beszélni, ahhoz a lakosság legalább 70 százalékát be kellett volna oltani a vírus ellen. Ez azonban, az emberek passzivitása és az időközben kitört háború miatt Ukrajnában nem történt meg. Az ország lakosságának 52 százaléka rendelkezik egy oltással, 50 százaléka kettővel. Az emlékeztető oltást mindössze 6,3 százalék kérte. 780 ezren pedig nem időben kapták meg a második emlékeztető oltást. Vagyis, ezek a személyek nem rendelkeznek teljes értékű védelemmel a fertőzés ellen. Arról nem szólva, hogy a koronavírust, mivel folyamatosan mutálódik, védőoltással nem lehet megelőzni úgy, ahogyan mondjuk a kanyarót vagy a gyermekbénulást. A betegség lefolyását csak megkönnyíthetjük, megelőzhetjük vele a súlyos szövődmények kialakulását. Ezért fontos, hogy minél többen éljenek az immunizálás lehetőségével.
– Mit mutat a mostani betegek kórképe, mennyit változott a vírus?
– Tény, hogy míg korábban az alsó, jelenleg a felső légutakat támadja a vírus és könnyebb a lefolyása. Hogy ez így is maradjon, engedélyeztük a második emlékeztető oltást, amit az első után négy hónappal ajánlatos elvégezni. Elsősorban a krónikus betegségekkel élők számára ajánlott, hisz ők szenvedik meg a legnehezebben a betegséget.
– Van-e elegendő vakcina Ukrajnában?
– Igen, Kárpátalján is elérhető három vakcina: a CoronaVac, a Janssen és a Comirnaty a Pfizer-től. A háború ellenére az oltási kampány nem állt le, csak lelassult. Júliusban 250 ezer, augusztusban 476 ezer, szeptember közepéig 200 ezer embert oltottak be országszerte. Ukrajna államilag jelenleg nem vásárol oltóanyagokat, azokat csupán a nemzetközi COVAX program keretében kapjuk ingyen.
– A vírus terjedését illetően Kárpátalján milyen tendencia figyelhető meg?
– Érdekes, hogy míg az elmúlt hónapban 50 százalékos növekedést észleltünk, az elmúlt héten – most először – csökkent a fertőzöttek száma 19 százalékkal. Hogy ez minek köszönhető, egyelőre nem tudni, meglátjuk, hogyan alakul a helyzet a következő hetekben. Többnyire a gyerekek és a munkaképes korú lakosság körében észleljük a vírust, tehát azoknál, akik rendszeresen közösségben vannak. Régiónkban 254 ember van kórházban Covid miatt. Szeptember folyamán az ilyen betegek ellátására kijelölt ágyak 30 százaléka foglalt. Mivel jelenleg nem kötelező a maszkviselés, valószínű, hogy a tünetmentes fertőzöttek észrevétlenül terjesztik a betegséget gyanútlan embertársaik körében.
– A háborús viszonyok között fel vagyunk készülve az újabb járványok megjelenésére, például a már Ukrajnában is megjelent majomhimlőre?
– Szeptember 26-ig három majomhimlős esetet észleltek az országban, valamennyi könnyű lefolyású. Ukrajna még júliusban hozzájutott ötezer, majomhimlő diagnosztizálására alkalmas teszthez, amelyből Kárpátalja is kapott. Orvosaink felkészültek a betegség kezelésére, ám mivel csak rendkívül szoros kontaktussal terjed, nem tartunk tőle, hogy régiónkban járványt okozna.
Egyelőre nem okoz nehézséget a Covid-os betegek ellátása a megyei infektológiai kórházban, tudtuk meg Polyák Mihálytól, az intézmény igazgatójától.
– Hatvan ágy áll a fertőzöttek rendelkezésére, ebből jelenleg 38 foglalt, 7-en a betegek közül belső menekültek. Ám amennyiben szükséges lenne, az ágyszámot akár százra tudjuk bővíteni. A korábbi járványhullám során rengeteg tapasztalatot szereztünk a fertőzés kezelésében, és úgy érzem, jelenleg mind műszakilag, mind a gyógyszerellátás terén felkészültek vagyunk. Valamennyi ágyhoz van oxigén vezetve, saját oxigénkoncentrátorral is rendelkezünk. Az intenzív osztályon négy beteget kezelünk. A hozzánk kerülő páciensek elsősorban 60 év feletti krónikus betegek és többnyire nincs védőoltásuk. A megyei tüdőgondozóban jelenleg 24 személyt ápolnak, 26,7 százalékos a telítettségük.
– A háborús helyzet miatt a megyeszékhelyen jelenleg csupán két kórházban fogadják a koronavírusos fertőzötteket. Mihez folyamodnak, ha esetleg megnő a betegszám?
– Van vészforgatókönyvünk, ha úgy alakul, a városi és a járási kórházban is fogadni tudják majd az ilyen betegeket. Attól nem kell tartani, hogy valakit nem látnak el. Jó hír azonban, hogy a most terjedő Omikron vírusváltozat enyhébb lefolyású.
Ez is érdekelheti:
KISZó-kérdés: Gondokat okozhat az extrém időjárás a megye településein