Sütő Miklós műveiből sugárzik Kárpátalja │KISZó-beszámoló

– Örömteli pillanat ez, mert a nehéz idők ellenére egy gondtalan órára össze tudtunk gyűlni, és most átélhetjük a békés összetartozás örömét, a körünkben lévő nagyszerű festőművész alkotásait megtekintve néhány pillanatra elfeledjük a háború távoli borzalmait, itteni nehézségeit és azokat a nyomasztó gondokat, amelyekkel dolgos és problémákkal terhelt mindennapjaink során óráról órára meg kell küzdenünk – fogalmazott Bacskai József főkonzul a Sütő Miklós festőművész alkotásaiból rendezett kiállítás megnyitóján Magyarország Ungvári Főkonzulátusán.

A magyar diplomata hozzátette: ma, amikor a háború a békés élet minden zugát felforgatja, különösen fontosak az ilyen események, amelyek életünket visszazökkentik, akár csak néhány pillanatra is, a normalitás medrébe.

Szabó Sándor (Ungvár)

A festőművész méltatása során a főkonzul kiemelte, hogy Sütő Miklós az 1970-es évektől foglalkozik festészettel. Fő inspirálói a kárpátaljai festőiskola alapítói, Boksay József, Erdélyi Béla, Volodimir Mikita, Sütő János voltak. Művei számos magángyűjteményben megtalálhatók Ausztráliában, az Egyesült Államokban, Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban, Csehországban és még számos más országban. 1975-től városi, megyei, országos kiállítások résztvevője. Első önálló kiállítása 1977-ben volt Munkácson. 1998-tól az Ukrán Nemzeti Képzőművészeti Szövetséghez tartozó Ungvár Galéria igazgatója. 2012-től az Ukrán Nemzeti Képzőművészeti Szövetség tagja.

– Sütő Miklós olyan nagyszerű művész, akinek műveiből sugárzik Kárpátalja, szülőföldje ölelő tájainak és barátságos lakosainak végtelen szeretete – fogalmazott Bacskai József.

– Őszintén remélem, hogy a mostani kiállítással is hozzájárulunk ahhoz, hogy a kárpátaljai festők művészete még inkább ismertté és elismertté váljék a V4 országok és Ukrajna határain túl is. Fontos, hogy Kárpátalja még ezekben a nehéz időkben is a béke szigetét jelentse mindazok számára, akik itt élnek. Mi, magyarok azt szeretnénk, hogy mihamarabb béke legyen Ukrajnában, a menekültek hazatérhessenek és az együttműködésünk mihamarabb visszatérjen a korábbi mederbe a közös érdekeink, az egymás iránti jószomszédi bizalom és kölcsönös tisztelet alapján. Ez rajtunk, magyarokon soha nem múlott és ma sem múlik – hangsúlyozta Bacskai József.

– Csatlakozva a főkonzul gondolataihoz, és én is azt emelném ki, hogy a háborús idők ellenére fontosak az ilyen alkalmak.

Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen Kárpátalján béke honol és lehetőségünk van ilyen alkalmakon összejönni és kis időre megfeledkezni a problémákról – jegyezte meg Andrij Seketa, a megyei tanács elnökének első helyettese.

– A külképviselet évek óta fontosnak tartja, hogy kiállítási lehetőséget biztosítson a kortárs kárpátaljai művészek számára, és örömteli, hogy a nehéz idők ellenére is folytatja ezt a tradíciót.

Borisz Kuzma, az országos képzőművész-szövetség kárpátaljai szervezetének elnöke elmondta, Sütő Miklós művészetét az állandó útkeresés jellemzi. Ez a sokrétűség tükröződik alkotásain, a művész állandóan kísérletezik, hogy átadja eme érzéseket és gondolatait. Tájképei felelevenítik a Kárpátok hangulatát, modern stílusú alkotásai színesek és részletgazdagok.

Sütő Miklós megköszönte a kiállítás lehetőségét, a közönség érdeklődését. Mint fogalmazott, ő nem a szavak embere, beszéljenek helyette a képek, amelyek kiállításra kerültek. Úgy véli, hogy művészete láncszemet képezhet a többségi nemzet és a Kárpátalján élő kisebbségek között.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó