A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanévnyitó ünnepségére immár hagyományosan a beregszászi református templomban került sor.
Hegedűs Csilla
Csernyiga Gyula református lelkész köszöntője után dr. Csernicskó István osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. A főiskola rektora nem térhetett ki a tény elől, miszerint háború van az országban, de Istennek hála, a háború közvetlen borzalmai elkerültek bennünket. Ám, ahogyan egész Ukrajna, úgy a főiskola normális élete is felbolydult február végén.
– Tanintézményünk a háborús viszonyok ellenére bebizonyította, hogy él és élni akar, s éppen ezért jelenléti oktatással kezdtük el a 2022/2023-as tanévet.
Nappali és levelező tagozaton, az alap- és mesterképzésben, összesen 1296 hallgatónk van.
Az öröm mellett ez persze hatalmas felelősség is, hiszen közel másfél ezer fiatal bízott bennünk akkor, amikor minket, a mi intézményünket választotta. A Rákóczi-főiskola történetének eddigi negyedszázada alatt igazolta, hogy minket nem nyom agyon a felelősség terhe, hanem inkább megsokszorozza erőinket – fogalmazott a rektor. Hozzátette, az elsőévesek választása és bizalma is erőt és hitet ad ahhoz, hogy reménykedjünk a békében, és bízzunk a kemény munka sikerében.
A tanévnyitó ünnepségre meghívást kapott Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára, aki ünnepi beszédében kifejtette, az a tény, hogy az idei évben négy új alap- és három új mesterképzéssel bővült a főiskola által indított képzések köre, bizonyítja az intézmény helytállását.
– Kiemelten fontos, hogy a főiskola nemcsak tudományos központként működik, hanem jelentős kulturális szerepet is betölt Beregszászban.
Elismerésre méltó, hogy a szaktudás elsajátítása mellett a hallgatók a színművészettel, képzőművészettel és táncművészettel is megismerkedhetnek az épület falai között. A főiskola eredményesen népszerűsíti a nemzeti- és világkultúrát, hozzájárul az anyanyelv, az államnyelv és az idegen nyelvek ismeretének fejlesztéséhez. Mindenkinek az anyanyelve a legtermészetesebb közege nemcsak a kommunikáció, hanem a tanulás esetében is. Ez különösképpen igaz Kárpátaljára.
Meggyőződésem, hogy egyedül az anyanyelvünk adhatja meg azt az otthonosság-érzetet, amely az identitás fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges.
A magyar kormány célja, hogy meghatározott nemzetpolitikai irányelvek alapján segítse a magyar nemzeti azonosságtudat megerősítését, az összmagyarság kulturális, nyelvi értékeinek megőrzését, és támogassa a Magyarország határain kívül élő magyarság szülőföldjén való boldogulását – hangsúlyozta az államtitkár, majd kitért arra is, hogy a háború kitörése óta Magyarország jelentős forrásokkal támogatta Ukrajnát, példátlan – a valaha volt legnagyobb – humanitárius segítségnyújtási akciót indított, és készen áll a további támogatásra is.
– Szomszédos országként Magyarország érdeke a háború mielőbbi lezárása, valamint egy stabil, fejlődő és békés Ukrajna, amely jogbiztonságot nyújt minden állampolgárának, nemzetiségtől, etnikumtól és anyanyelvtől függetlenül. A magyar kormány továbbra is teljes mértékben elkötelezett, Kárpátalja és a kárpátaljai magyarság támogatása változatlan, arra az itt élők mindig számíthatnak, ugyanis minden magyar felelős minden magyarért – zárta szavait a politikus.
Az elsőéves hallgatók fogadalomtétele után – mintegy diákká avatva – Orosz Ildikó, a főiskola elnöke és Csernicskó István kézfogással köszöntötte őket.
Ezt követően Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára szólt elsősorban az új hallgatókhoz.
Mint mondta, ma minden embert próbáló nehézség, szörnyűség ellenére azért lehetünk együtt, és kérhetjük Isten házában az áldást az új tanévre, mert a főiskola vezetői, közössége az ügyet a Teremtőre bízta.
Kihangsúlyozta, az orosz-ukrán háború kitörése óta számos alkalommal nyújtottak segítséget nemcsak a főiskolának. Gyakorlatilag az egész Kárpát-medence összefogott.
Mára szép hagyománnyá vált, hogy egy anyaországi és egy kárpátaljai közismert személyiségnek átnyújtják a Rákóczi-díjat. Az idén Szabó Tibor, Martonvásár polgármestere, és Gulácsy Géza, a KMKSZ alelnöke részesült az elismerésben. Átnyújtották a főiskola belső kitüntetéseit is, így a Tomcsányi Hűségdíjat, a Rákóczi-főiskoláért Emlékérmet, valamint a Rákóczi-főiskola Kiváló Dolgozója elismerést.
Orosz Ildikó köszöntő beszédében kihangsúlyozta, az eltelt hat hónapban a kárpátaljaiak, a magyarok közössége „itthon” és „otthon” egyaránt bizonyított.
A korábbi sérelmeket félretette, és a nehéz helyzetben egy közösség részeként, annak érdekeit szolgálva cselekedett.
– Lassan a háború az életünk részévé vált, rendszeresek a légiriadók, az élet tervezhetetlen, és örülünk minden napnak, amely nyugodtan telik el, különösen, ha azt apró örömök, kicsi sikerek is fűszerezik. Nem tudhatjuk, hogy ezt a tanévet be tudjuk-e fejezni, de tenni kell a dolgunkat, mert nemcsak háborúval lehet tönkretenni egy országot, hanem a tudás hiányával is. Reményeink szerint minél hamarabb, de egyszer csak véget ér a háború, és akkor majd önökre hárul az a feladat, hogy a harcok okozta károkat felszámolják, újjáépítsék az országot. Ezért is mindent meg kell tenni, hogy olyan tudással távozzanak, mely segít fizikálisan és szellemiekben egyaránt felépíteni az országot, mindazt, amit a háború lerombolt – intézet szavait a diákokhoz a főiskola elnöke.
Az ünnepség végén a történelmi egyházak képviselői Isten áldását kérték a jelenlévőkre. Az ünnepség résztvevői elénekelték a Szózatot.
A szakgimnázium nyolcvanhárom végzőse a főiskolán folytathatja
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.