A gomba sem jó, ha mérges │KISZó-háttér

Az őszi gombaszezon kezdete óta egyre többen járnak pórul a mérgező egyedek fogyasztása vagy a helytelenül elkészített kalaposok miatt. Míg Ukrajnában az idei év hét hónapja alatt 20 gombamérgezéses esetet regisztráltak – Vinnica, Csernyihiv, Csernyivci, Rivne, Szumi megyékben –, az utóbbi napokban egyre gyakrabban hallani szerencsétlenségről. Halálos áldozata eddig szerencsére nem volt a mérgezéseknek.

Magyar Tímea

Kárpátalján is vannak, akik sokáig fogják még emlegetni a napot, amikor kedvenc kalaposukból fogyasztottak. Miután szeptember végén feloldották az erdőlátogatási tilalmat, megyénk lakosai is elárasztották a gombalelőhelyeket. Akadt is dolga a mentősöknek.

Egyik vasárnap a rahói járási Kőrösmezőn riasztották egy gyengeségre, hányásra, hasmenésre, gyomorfájásra panaszkodó személyhez a gyorssegélyt.

A 65 éves asszony váltig állította, hogy maga szedte a „jól” ismert fehér gombát.

Két órával az elfogyasztása után rosszul lett, de egy teljes napig nem fordult orvoshoz. Akkor tárcsázta a mentőt, amikor estefelé már nem bírt lábra állni. A mentőorvosok, miután stabilizálták az állapotát, beszállították a Rahói Járási Kórházba.

Egy nappal később újabb pórul járt személyhez hívták a rahói járási életmentőket.

Barnabásra egy 23 éves nőhöz kellett kiszállniuk, aki a családjával egyetemben fogyasztott a gombából, de csak nála jelentkeztek a tünetek. Hiába vett be gyógyszert, nem múltak el a panaszai – hasmenés, hasfájás, gyengeség –, így reggel nem várt tovább és segítséget kért. Mire a mentő megérkezett, a nő már nem tudott önállóan lábra állni.

Mint azt Olena Szuhanova, a megyei mentőszolgálat sajtóreferense lapunknak elmondta, az elmúlt hétvégén újabb három mérgezéshez kellett riasztani az egészségügyiseket.

Ennek kapcsán a szakemberek felhívják a figyelmet, hogy terhes nőknek, szoptatós anyáknak és időseknek egyáltalán nem ajánlott a gomba. Tilos azzal kínálni a 12 éven aluli gyermekeket is.

Az elfogyasztott gombafajtól függően a mérgezés tünetei egy-két órán belül is jelentkezhetnek, de előfordulhat, hogy csak napok múlva lépnek fel. Amennyiben az étel fogyasztását követően a következő tüneteket észleljük: verejtékezés, nyál- és orrfolyás, hányás, hasmenés, hasi görcsök, izomgörcsök, esetleg hallucinációk, nyugtalanság, vérnyomásesés, ájulás, a beteget haladéktalanul kórházba kell szállítani.

Amennyiben valakinél jelentkeznek a tünetek, a mentő megérkezéséig próbálja meg kiüríteni a gyomor tartalmát, feküdjön le és igyon sok vizet vagy teát, vegyen be aktivált széntablettát vagy más abszorbens gyógyszert.

Kategorikusan tilos alkoholt, tejterméket fogyasztani, mert az segíti a méreganyag gyorsabb felszívódását a szervezetbe. Ne foglalkozzunk öngyógyítással, ez életveszélyes lehet. Az ételmaradékot ne dobjuk ki, az segíthet a szakembereknek meghatározni a baj okát és elrendelni a helyes kezelést.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó