A debreceni, a miskolci és a nyíregyházi egyetemmel kötött együttműködési megállapodást a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola a 2022/2023-as tanévtől induló kettős képzésekről. Emellett Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára bejelentette a Stipendium Hungaricum program ukrajnai meghirdetését.
Hegedűs Csilla
A helyettes államtitkár kihangsúlyozta, az orosz–ukrán háború kitörése után nemcsak a teljes magyar nemzet közössége, hanem az egész Kárpát-medencei magyar felsőoktatás megmozdult, hogy a Makovecz Programmal segítse a kárpátaljai magyar felsőoktatást. Hozzátette, a Stipendium Hungaricum ukrajnai meghirdetése az eddigi támogatásokon túl lehetőséget nyújt 500, Ukrajnában tanult harmadik országbeli, és 500 ukrán állampolgárságú diák számára, hogy részt vegyen a magyar állam ösztöndíjas képzésében. Erre a célra 3, 5 milliárd forintot különítettek el.
– Új fejezete kezdődik. A magyarországi egyetemek együttműködésével, a beregszászi főiskolára alapozva, a Stipendium Hungaricum magyar állami ösztöndíjas program keretében kihelyezett képzések indulnak. A bázis a Rákóczi-főiskola lesz – mondta az államtitkár.
Orosz Ildikó nemcsak a kárpátaljai magyarok nevében mondott köszönetet a lehetőségért, ugyanis jelenleg az egyetemi hallgatók sem hagyhatják el az országot, viszont nagy igény van arra, hogy tanuljanak.
– Meg szeretném köszönni a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak a támogatást, valamint a magyarországi egyetemeknek, melyek bekapcsolódtak ebbe a programba, és természetesen az Innovációs Minisztériumnak, amely segítette ezt a folyamatot – mondta a főiskola elnöke.
A program bejelentését követően Hankó Balázs és Csernicskó István, a főiskola rektora a kettős okleveles képzések elindítását ismertette.
– Mivel a Rákóczi-főiskola magyar akkreditációval is rendelkezik, olyan kettős okleveles képzés indulhat itt a miskolci, a debreceni és a nyíregyházi egyetem együttműködésével, amelynek során a diákok egyszerre lesznek hallgatói a beregszászi és valamelyik magyarországi egyetemnek. Ennek köszönhetően a tanulmányaik végén egyszerre két diplomát vehetnek át – magyarázta Hankó Balázs.
Csernicskó István az elhangzottakhoz hozzáfűzte, azok a hallgatók, akik ebben a programban részt vesznek, igazán jó döntést hoznak, ugyanis gyakorlatilag párhuzamosan két ország két oklevelét szerezhetik meg.
– Természetesen tanulni és vizsgázni kell, sőt, komoly energiát és időt kell befektetni ahhoz, hogy a program sikeres legyen számukra, de a lehetőség adott, és a lehetőséggel élni lehet. Az is szimpatikus és hasznos lehet a diákok számára, hogy a képzési idő bizonyos részét a partnerintézménynél töltik majd, és ott is megtapasztalhatják az egyetemi létet, betekintést nyerhetnek a magyarországi felsőoktatási rendszerbe, és hazahozzák az ott szerzett tudást és tapasztalatot – fejtette ki a rektor.
A Debreceni Egyetem kínálatában a történelem (alap- és mesterképzés), valamint a számvitel és pénzügy szak szerepel. A Miskolci Egyetemen földrajz alapszakon kezdhetik meg a hallgatók a tanulmányaikat. A Nyíregyházi Egyetem pedig gazdálkodás és menedzsment, turizmus és vendéglátás, biológia, szlavisztika, óvodapedagógus, ének-zene, népzene-testnevelés szakokra hirdet felvételt.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.