A GENIUS Jótékonysági Alapítvány, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával és a Magyar Kézilabda Szövetség Sportakadémiai Központjával együttműködve indította el a Kézilabda Tehetséggondozó programot, melynek megnyitóját a főiskola Fehérgyarmat termében került sor. A rendezvényen többek mellett jelen volt Rácz Sándor, a Magyar Kézilabda Szövetség szakedzője, Varga József, az Európai Kézilabda Szövetség mesteredzője, illetve a kárpátaljai magyar tanintézmények testnevelő tanárai.
Hegedűs Csilla
Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója elmondta, a magyar kormány, illetve a Magyar Kézilabda Szövetség támogatásával a GENIUS 17 Kézilabda Tehetségpontot hozott létre Kárpátalján. A kezdeményezés célja a kézilabda népszerűsítése a megye iskoláiban, az ifjú tehetséges kézilabdázók felkutatása, versenylehetőség biztosítása. A tehetségpontokba augusztus–szeptember között lehetett jelentkezni, ez idő alatt összesen 861 sportolni vágyó fiatal nyújtotta be jelentkezését Aknaszlatinától Kisgejőcig. Ők a következő napokban hét korcsoportban kezdik meg az edzéseket.
– Úgy hiszem, senkit nem kell meggyőzni arról, mennyire fontos a sport, a tornaóra az iskolákban. Ezért is vagyunk hálásak, hogy a szóban forgó szervezetek felkarolták ezt a programot – jegyezte meg Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, aki köszönetet mondott a GENIUS Alapítványnak és a főiskolának az ügyhöz való pozitív hozzáállásért.
Orosz Ildikó kifejtette: a GENIUS Alapítvány 5 éve dolgozik azon, hogy újjáélessze vidékünkön a kézilabdát. Az erőfeszítés most ért be.
Az alapítvány évekkel ezelőtt hívta életre a Zupkó József Kézilabda Emléktornát. A névválasztás nem véletlen, hisz kiváló edző volt, aki – még a szovjet rendszerben – országos szintre emelte a sportágat Beregszászban.
Tanítványai kötül olimpiai és Európa-bajnokok kerültek ki. Azóta több mint harminc év telt el. A támogatásnak hála jövőre tizedik alkalommal is megrendezhetik az emléktornát.
Prof. Csernicskó István elmondta, valamikor, diákkorában ő is kézilabdázott, nem is akárhogyan, a megyei bajnokcsapat tagja volt.
– Mindannyian, akik pedagógusok, nevelők vagy edzők vagyunk, tudjuk, hogy a munkánk eredményét és az határozza meg, hogy vannak-e olyan tanítványaink, növendékeink, akik túllépnek rajtunk. Én azt kívánom ennek a kezdeményezésnek és az edzőknek, testnevelő tanároknak, hogy minél több olyan tehetség kerüljön ki ebből a programból, akik később bajnokok ligája mérkőzéseken, Európa-bajnokságokon öregbítik az önök hírnevét – hangsúlyozta a Rákóczi-főiskola rektora.
Végezetül, de nem utolsó sorban Horváth László, az Európai Kézilabda Szövetség mesteredzője, a Magyar Kézilabda Szövetség Képzési Központ vezetője osztotta meg gondolatait a megjelentekkel.
A szakember kifejtette, valószínűleg ő is gyűjt itt tapasztalatokat, és abban bízik, hogy a kétnapos közös munka mindenkinek hasznára válik majd.
– Gyakorlatilag mi egy alapkőletételre jöttünk, ahol meg kell határozni, hogy milyen irányba induljunk tovább, hogyan fejlődjön és haladjon a korábban szebb napokat látott sportág ebben a térségben. Ehhez próbálunk mi megadni minden segítséget – emelte ki a magyarországi szakember.
A hétvégén a főiskola bázisán az elméleti órákat gyakorlati foglalkozások követték. Az ifjú kézilabdázók tanáraik mellett a vendégedzők jó tanácsait is meghallgathatták.