Dr. Linner Bertalan 1887. december 5-én született Beregszászban. Az orvosi egyetemet Budapesten végezte, 1911-ben avatták orvossá. Az első világháborúban szolgált az olasz és az orosz fronton, harctéri sebészként több kitüntetést is kapott. A háború után neves európai klinikák versengtek érte, de ő 1919 júniusában visszatért szülővárosába, haláláig ott élt és dolgozott. A helyi kórház igazgatója volt, mely immár az ő nevét viseli. A Beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (BKÉSZ) 2017-ben hozta létre a róla elnevezett díjat, melyet minden évben egy, a szakmájában kiváló, életvitelével is példát mutató, elismerésre méltó orvosnak adnak át. 2020 óta, Lovas András, a Linner-család leszármazottja kezdeményezésére egy ápolónő is átveheti a díjat.
Magyar Tímea
Idén immár hatodik alkalommal került átadásra a Linner-díj. Orvosi kategóriában Jakab Lajos badalói családorvos, az ápolói kategóriában pedig Menzák Erzsébet vehette át a kitüntetést, amit olyan egészségügyi dolgozónak ítélnek oda, aki hivatásán túl sokat tesz a közösségért, keresztény emberként viseltetik.
Jakab Lajos 20 éve dolgozik családorvosként szülőfalujában, emellett tevékenyen részt vállal a kárpátaljai magyarság társadalmi életében is.
–Linner doktor életútja példa számomra. Nagyon örülök neki, hogy néhány éve a járási kórház felvette a nevét, ahogyan Ungváron a megyei kórházat dr. Novák Endréről nevezték el. Úgy vélem, fontos, hogy a szakma nagyjainak munkásságát méltóképpen megőrizzük az utókor számára. Linner doktornak, mivel többször hívták rangosabb klinikákra, lett volna lehetősége feljebb lépni, de ő kitartott szülővárosa mellett, mert itt érezte magát a leghasznosabbnak.
Elhivatott szakember, hitében erős ember volt, aki követendő példát állít elénk, mai egészségügyőrök elé, hogy a szülőföldön maradásunkkal mi is jelezzük, a jó Isten kegyelméből itt van dolgunk – osztotta meg gondolatait lapunkkal a kitüntetett.
Az orvos, megköszönve az elismerést, emléktárgyakat adott át Jakab Eleonórának és Lovas Andrásnak, az idén fennállásának 223. évfordulóját ünneplő badalói református templomról, valamint a templom homlokzatán lévő Petőfi-emléktábláról készült festett tányért. Az ajándékokat Sárközi Kitti badalói kézműves készítette.
A 78 éves Menzák Erzsébet ápolónő ötvenhat éve őrködik a gyermekek egészsége felett. A Beregszászi Járási Kórház gyermekosztályán ellátásra kerülő kiskorúak tőle kapják a védőoltásokat. Mára óriási tekintélyt szerzett a szakma képviselői között, és a picik is nagyon szeretik, közvetlenségével, kedvességével elérte, hogy egyáltalán nem félnek tőle fehér köpenye ellenére sem.
– Nem is számítottam rá, ezért nagyon meghatott ez a nagy megtiszteltetés. Nem gondoltam, hogy sok évtizedes munkámat egyszer érdemesnek találják egy ilyen rangos kitüntetésre –, mondta el lapunknak az idős kora ellenére mindmáig praktizáló egészségügyőr.
A díjakat Jakab Eleonóra, a Beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöke adta át a beregardói Perényi Kultúrkúriában. Az ott lévők megtekinthettek egy rövid dokumentumfilmet, melyben a korábbi díjazottak szóltak a jelenlévőkhöz. Mindnyájan szeretettel nyilatkoztak Linner Bertalanról, „az aranykezű, jószívű, hivatását szerető orvosról”, akinek mellszobrot emeltek a kórház területén, akiről utcát neveztek el Beregszászban, a római katolikus közösség zarándokházában pedig egy termet szenteltek emléke ápolásának.
Az ünnepségen megjelenteket üdvözölte Szűrös Mátyás, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ügyvivője, Keresztes Dénes, a Magyar Keresztény Értelmiségiek Szövetségének helyettes vezetője, Lovas András, a Linner család leszármazottja.
Az átadón Bacskai József, Magyarország ungvári főkonzulja gratulált a díjazottaknak. Végül a jelenlévők Gogola Éva előadásában meghallgathatták Petefi Sándor „A doktor” című versét, valamint Marko Veronika citerával kísért magyar népdalgyűjteményét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.