Magyarország Ungvári Főkonzulátusa, a beregszászi külképviselet, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség a megyeszékhelyen közösen emlékezett.
Szabó Sándor (Ungvár)
Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője az ungvári ’56-os emlékműnél emlékeztetett arra, hogy nem messze innen található az egykori szovjet politikai rendőrség, a KGB megyei székháza. Mint fogalmazott, ennek azért van jelentősége, mert a forradalom idején itt sok mindenről döntöttek. Valamint néhány utcányira innen található börtön, ahova a forradalom leverése után a magyarországi forradalmárokat és azokat a kárpátaljaiakat zárták be, akik szolidaritást vállaltak a Budapesten a kommunista diktatúra ellen harcoló felkelőkkel.
– Emlékezni kell arra, hogy egy szabadságszerető nép küzdelmét a szovjet orosz hadsereg hogyan tiporta el. Mi kárpátaljaiak már megtapasztaltuk, már akkor is tudtuk és éreztük, hogy mi a felelősségünk. Kifejeztük együvé tartozásunkat úgy, ahogy lehetett a kommunista diktatúrában. A fiatalok a röpcédulán terjesztették az igazságot. Próbáltak üzenni a túloldalra, hogy mire számíthatnak, hiszen látták a Magyarországra induló tankokat. Ma emlékezzünk minden olyan hősre, hős fiatalra, aki fellázadt a kommunizmus diktatúrája ellen, és akik az első szöget verték az elnyomó rendszer koporsójába. Nekik köszönhetjük, hogy 1990 után mi is méltósággal emlékezhetünk. Nekik köszönhetjük, hogy most itt állhatunk, hogy eljött az a pillanat, amikor mindenről nyíltan és szabadon beszélhetünk – hangsúlyozta Orosz Ildikó.
A történelmi egyházak nevében Héder János ungvári református lelkész, a Kárpátaljai Református Egyház főjegyzője mondott imát az elhunytakért.
Az emlékműnél emlékezők, miután elhelyezték a tisztelet koszorúit és virágait, átvonultak az ungvári börtönhöz, ahol megkoszorúzták az intézmény külső falán elhelyezett emléktáblát.
A rendezvényen részt vett Stifter Ádám, a Külgazdasági és Külügyminisztérium keleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára is, aki a sajtó képviselőinek elmondta: „Nagyon megtisztelő számomra, hogy tegnap Beregszászban, ma pedig Ungváron részt vehettem a megemlékezéseken. 1956 a teljes magyarság történelmében nagyon fontos dátum, tisztelettel adózunk a hősöknek és az áldozatoknak. Ki kell hangsúlyozni, hogy 1956 és annak az emléke nem elválasztja a magyarokat, a kárpátaljaikat és az ukránokat, hanem éppen ellenkezőleg, összeköti. Ha a hatvanhat évvel ezelőtti események és a jelenlegi helyzet között kéne párhuzamot vonni, akkor a szolidaritást emelném ki” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Kapcsolódó:
Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek Beregszászban
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.