Ukrajnában a tervek szerint az év végére beindítják az első biometán-üzemeket. A háború kirobbanásával és az ukrán területek elcsatolásával párhuzamosan Oroszország tovább fokozza az Európai Unió energiaválságát. A helyzet napról napra rosszabb, így a szakértők a biogáz előállításában látják a megoldást.
A civilizált világ kénytelen sürgősen felülvizsgálni energiapolitikáját, és alternatívát keresni az oroszországi energiahordozók helyettesítésére. E folyamatban jelentős szerepet játszhatnak a szénsemleges gázok, különösen a biometán előállítása.
A biogázt jellemzően mezőgazdasági hulladékból, trágyából, szennyvízből, valamint kommunális szerveshulladékból hozzák létre. Az erős mezőgazdasággal, feldolgozóiparral és gázszállítási rendszerrel rendelkező Ukrajna e téren jelentős potenciállal rendelkezik.
Heorhij Heletuha, az ukrán bioenergetikai szövetség vezetője szerint 77 biogáz-üzem működik az országban, melyek évente akár 260 millió köbméter tüzelőanyagot is előállítanak, amiből csaknem 150 millió köbméter biometánt lehetne nyerni.
Az utóbbi években ezeket főként villamosenergia-termelésre és annak „zöld” tarifán történő értékesítésére hasznosították. A közelmúlt energiapiaci eseményei azonban arra kényszerítették a biogáz-üzemek tulajdonosait, hogy újragondolják üzleti modelljüket, és elektromos energia helyett biometán termelésében gondolkodjanak.
Február 24. óta az ukrán állam objektív okokból csökkentette a „zöld” tarifa szerinti kifizetéseket, azokat csak részben és a háború előtti euróárfolyam szerint teljesíti. A befektetők a devizában felvett hiteleket azonban a piaci árfolyamon kötelesek visszafizetni. Emellett a háború által kiváltott energiaválság a gázárak rekordnövekedéséhez vezetett, ami vonzóbbá tette a biometán előállítását.
A Shell olaj- és gázipari vállalat szerint 2021-ben a világ biometán-termelése körülbelül 4,3 milliárd köbmétert tett ki, ebből több mint 3 milliárdot az európai országokban állítottak elő.
A szakértők számításai szerint azonban még az EU-ban is csak a potenciál 2 százalékát használják ki, más régiókban pedig ez a mutató mindössze 0,5 százaléknyi. A Shell szerint a világ biometán-termelésének teljes potenciálja évi 1,15 billió köbméter is lehet.
Ezért is fűznek nagy reményeket a 2022 végére tervezett két biometán-üzem beindításához Ukrajnában. Az egyiket, évi 3 millió köbméter kapacitással, Csernyihiv megyében, a másikat – évi 10 millió köbméter kapacitással – Vinnica megyében helyeznék üzembe.
Ukrajna méreteit tekintve ez a mennyiség csepp a tengerben. A szakértők meg vannak győződve arról, hogy 2023-ban további befektetők csatlakoznak a projektekhez. A fellendülésre azonban minden bizonnyal a hadiállapot végéig várni kell, ugyanis háborús körülmények között a befektetők többsége nem kezd nagyobb fejlesztésbe, véli Heletuha.
Elemzők legoptimistább számításai szerint Ukrajna csupán 2030-ra lehet képes teljesen kiváltani az import földgázt és energiafüggetlenné válni. A nagy kérdés, hogy mi lesz addig…
Ez is érdekelheti:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.