A háború árnyékában az építőipar új ágazata indult fejlődésnek. A kínálat ugyancsak gazdag.
A piacon különféle variációk, megoldások jelentek meg. Kínálnak óvóhelyeket néhány tízezer, de több százezer hrivnyáért is.
A fő megrendelők a helyi önkormányzatok és az oktatási intézmények, melyek számára a jelenléti oktatás feltétele a tanulók biztonságának szavatolása, de a privát megrendelők körében is egyre népszerűbbekké váltak a kis alapterületű óvóhelyek.
A bombák elleni védelmet biztosító helyiségek építéséhez nem szükséges új technológia, különleges anyagok, így azok a vállalkozások, melyek korábban vermeket, pincéket házak fundamentumait, egyéb betonozási munkálatokat végeztek, könnyedén átállhattak az óvóhelyek építésére.
„A megrendelők többfunkciós bunkereket építtetnek, olyanokat, melyekben zöldségeket, egyéb élelmiszereket lehet tárolni, s veszély esetén elrejtőzhetnek” – magyarázta Roman Pjatenko. A Kovalenkocitybud menedzsere hozzátette, egy10 négyzetméter hasznos területű betonelemekből álló létesítmény ára 192 ezer hrivnya, ilyeneket többnyire magánszemélyek rendelnek. Egy 30 négyzetméteres kulcsrakész vasbeton épület 700 ezer hrivnyába kerül. A menedzser szerint a háború kezdete óta a megrendelések száma 40 százalékkal emelkedett.
A Pulsar Construction a 14,5 négyzetméteres alapterületű bombabiztos óvóhelyét közel egymillió hrivnyáért árulja.
Az Olga cég 2,4 méter széles, 2,15 méter magas, 6 méter hosszú menedékéért, mely bio-WC-vel és 200 literes víztartállyal is fel van szerelve, 23 ezer dollárt kér.
Az ukránok mindössze 8 százaléka vonul óvóhelyre légiriadó idején
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.