Tavaly 214 kárpátaljai élt a lehetőséggel.
Ukrajnában a kötelező nyugdíjbiztosításról szóló törvény értelmében a nyugdíjkorhatárt és az öregségi nyugdíjra való jogosultságot az érintett személy megszerzett biztosított munkaviszonyának függvényében állapítják meg. A biztosított munkaviszonyba 2004. január 1-től azok az időszakok számítanak bele, amelyek után legalább a minimális összegű biztosítási díjat befizették. A 2004. január 1. előtt szerzett munkaviszony is biztosítottnak minősül.
Magyar Tímea
Amint azt Viktorija Szember, a megyei Nyugdíjalap osztályvezetője lapunknak elmondta, Ukrajnában idén a következő feltételekkel lehet nyugdíjba vonulni:
• 60 évesen legalább 30 éves biztosított munkaviszonnyal;
• 63 évesen 20-30 év biztosított munkaviszonnyal;
• 65 évesen 15-20 év biztosított munkaviszonnyal.
Idén ismét egy évvel több munkaviszony kell a nyugdíjba vonuláshoz
Ha valakinek nincs meg a szükséges munkaviszonya, azt meg lehet vásárolni.
– A hiányzó biztosított idő a kötelező állami társadalombiztosítási rendszerben való önkéntes részvételről szóló megállapodás megkötésével vásárolható meg. Ukrajna 2010. július 8-án kelt, 2464. Számú A kötelező állami társadalombiztosítási egyszeri járulék beszedéséről és elszámolásáról szóló törvénye a 2004. január 1-jétől kezdődő időszakra teremti meg a biztosítási járulék befizetésének lehetőségét. Szeretném kiemelni, hogy tavaly 214 kárpátaljai vásárolt kiegészítő biztosított munkaidőt.
Figyelembe veszik-e a csehországi munkaviszonyt? │ KISZó-háttér
– Mi az eljárási rend, ha valaki élni szeretne ezzel a lehetőséggel?
– A vonatkozó megállapodás megkötéséhez az érintettnek a lakóhelye szerinti adóhatósághoz kell fordulnia. A szükséges dokumentumokból (eredeti) – kérelem, személyazonosító okmány, munkakönyv, OK-5 igazolás (kivonat a személyre szabott könyvelési rendszerből). A vidéki háztartás tagjainak, ha nem tartoznak biztosítási kötelezettség alá tartozó személyek közé, a háztartáshoz való tartozásukat igazoló okiratot is be kell mutatniuk.
Kétféle önkéntes részvételi megállapodás létezik, tudtuk meg:
- – a havi járulékfizetéssel kötött önkéntes részvételi szerződés a jövőbeli időszakokra vonatkozó biztosítást fedezi. Egy ilyen szerződés megkötésével a személy vállalja, hogy havonta fogja fizetni a járulékot, mivel a biztosított időt hónapokban számolják. A havi törlesztőrészlet nagyságát a szerződés rögzíti, és azt a személy önállóan határozza meg, ám az nem lehet kevesebb, mint az egységes társadalombiztosítási járulék minimális összege. Ennek összege 2023. január 1-től 1474 hrivnya (a törvény szerint ez a minimálbér 22 százaléka). Az ilyen típusú szerződéseket legalább egy évre kötik. A járulék befizetése minden hónap 20-ig történik.
- – a társadalombiztosítási járulék egyszeri befizetéséről szóló szerződés olyan korábbi időszakokra vonatkozó biztosítás, amelyekért az illető nem fizetett kötelező állami társadalombiztosítást (2004. január 1-től). A jelen szerződés szerinti fizetés egy összegben történik a kiválasztott időszak teljes időtartamára, a szerződés aláírásától számított 10 naptári napon belül. Megjegyzendő, hogy a korábbi időszak minden hónapjára a járulék dupla összegben kerül felszámolásra. Azaz ahhoz, hogy 2023-ban felvásároljon egy hónapnyi szolgálati időt egy korábbi időszakra, 2948 hrivnyát kell fizetnie.
Újabb részletek derültek ki a nyugdíjak márciusi indexálásáról
2022. december 4-én egyébként hatályba lépett a kötelező állami nyugdíjbiztosításban való részvétel mechanizmusának egyszerűsítéséről szóló (2734-IX. sz.) törvény. A dokumentum szerint azok a személyek, akik betöltötték a 16. életévüket és nem nyugdíjasok, jogosultak a nyugdíjbiztosítási díj önkéntes fizetésére. Az erre vonatkozó szerződés megköthető elektronikus formában a Gyija portálon, a Gyija mobilalkalmazásban vagy a Nyugdíjalap elektronikus szolgáltatások webportálján keresztül. Ezt a törvényt jelenleg tesztelik.
A Nyugdíjalapnál emlékeztetnek rá, hogy a biztosított munkaviszonnyal kapcsolatos adatokat távolról is ellenőrizheti az Ukrán Nyugdíjalap elektronikus szolgáltatásainak internetes portálján (portal.pfu.gov.ua). A webportálra névvel és jelszóval, vagy saját digitális aláírásával léphet be. A személyes fiókban a „Biztosítási tapasztalataim” rovatban tájékozódhat a teljes munkaviszonyáról (2004 óta), valamint arról, hogy az adott személy munkavégzésének valamennyi munkában eltöltött évében és hónapjában hány munkanapra vonatkoznak a biztosítási díjak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.