Újabb segélyszállítmánnyal folytatta misszióját a MeOut civil szervezet Kárpátalján ● Kárpáti Igaz Szó

Nyolcadik alkalommal érkezett vidékünkre a budapesti székhelyű MeOut Group civil szervezet. Nem jöttek üres kézzel, a 2015 óta minden évben hathatós segítséggel Kárpátalját felkereső szervezet idén három helyszínen nyújtott jelentős támogatást. Tavaly öt nagy teljesítményű áramfejlesztővel segítették vidékünk intézményeit, ez alkalommal pedig elektronikai eszközöket, fejlesztő játékokat és tartós élelmiszert rejtett csomagtartójuk.

Bujdosó Ivett (Ungvár–Szerednye)

A csapat első állomása az Ungvári 3. Számú Középiskola volt, ahová laptopokat vittek az ahhoz tartozó kellékekkel, szoftveres támogatással. Szvitlana Feszenko igazgatónő háláját fejezte ki a felajánlásért, ugyanis a modern és folyamatosan fejlődő világban elengedhetetlen a megfelelő elektronikai eszközök ismerése és használata.

A támogatás másik kedvezményezettje az Ungvári Hungarológiai Központ volt, amely szintén laptopokkal gazdagodott. Berta Nóra igazgató elmondta, a legmegfelelőbb pillanatban érkezett az adomány, ugyanis a három asztali számítógépükből csak egy működőképes.

– Októberben az Ungvári Hungarológiai Központ fennállásának 35. évfordulója alkalmából az Ungvári Nemzeti Egyetem és az Ukrán–Magyar Oktatási-Tudományos Intézet hathatós támogatása révén megújult a Hungarológiai Központ. Ennek keretében megvalósult a külső és a belső felújítás, ám a technikai eszközök korszerűsítése még váratott magára. Hatalmas segítség ez számunkra, így már gördülékenyebben folyhat a megkezdett munka – fogalmazott Berta Nóra.

Hozzátette, a 2024-es év első felében a diákok számára is elérhetővé tennék az elektronikai eszközöket, így akár az online órák lebonyolítását is segíthetik az újonnan kapott laptopok.

A MeOut Group igyekszik a támogatott igényeihez mérten segíteni, ezért a szerednyei Béke bárkája Gyermekközpontba tartós élelmiszert és az 5-12 éves korosztály számára fejlesztő társasjátékokat is vittek – az ott élő 18 gyermek nagy örömére.

Okszana Zavadszka, a Béke bárkája Gyermekközpont vezetője elmondta, 2016-ban alapították meg a gyermekközpontot Mariupolban, ahonnan a háború miatt kénytelenek voltak elmenekülni.

– A férjemmel, Volodimirrel Hmelnickij megyéből származunk, ám 7 évvel ezelőtt missziós céllal gyermekközpontot alapítottunk Mariupolban, ahol zömében 60 gyermeket fogadtunk. A Fekete-tenger mellett számos alkalommal szerveztünk egészségtáborokat, különböző tematikájú kurzusokat, kézműveskedést. A háború kitörését követően 36 gyermeket sikerült kimenekítenünk. Mindezt úgy tudtuk véghez vinni, hogy a szülők kézzel írott meghatalmazást adtak nekünk gyermekeik felügyeletét illetően. Először külföldre menekültünk, Lengyelországban, majd Olaszországban próbálkoztunk, ám 2022. szeptember 1-jén úgy döntöttünk, Kárpátalján kezdünk új életet a gyerekekkel – mondta Okszana Zavadszka.

A gyermekközpont vezetője hozzátette, a gyermekek egy része visszakerült a családjához, ám többek szüleinek sajnos nem sikerült kimenekülni.

– Hálásak vagyunk minden adományért. Igyekszünk önfenntartóak lenni, saját gazdaságunk van, ahol állatokat tartunk, ám emellett mindig jólesik, amikor gondolnak ránk, segítik mindennapjainkat a jótékonykodók – fogalmazott.

Sándor Attila, a MeOut Group alapítója és vezetője elmondta, nyolc éve folytatják karácsonyi adományozási akciójukat, iskolafejlesztési programjukat Kárpátalján és Ukrajna-szerte.

– A kezdetektől arra törekedtünk, hogy oktatási intézményeket fejlesszünk laptopokkal, projektorokkal vagy olyan eszközökkel, amelyek az oktatás során hasznosíthatóak. Az utóbbi két évben a technikai felszerelések mellett tartós élelmiszert is hozunk a kiválasztott intézményeknek. Minden évben törekszünk arra, hogy több helyszínen segítsünk. A korábbiakban hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó iskolákban jártunk, a háború kitörését követően pedig arra törekedtünk, hogy fiatalokkal foglalkozó, belső menekülteket ellátó vagy fejlesztő tevékenységet végző szervezetet támogassunk – fejtette ki Sándor Attila. Mint mondta, nemzetközi szervezet lévén elsődleges céljuk az volt, hogy határon túli szervezeteket, intézményeket támogassanak.

– Ez a nemzetköziségünkből fakadóan alakult így. Mi 15 éve foglalkozunk keleti partnerség-beli országokkal. Ukrajna az egyik szomszédunk, nekünk pedig fontos volt, hogy olyan területet támogassunk, amelyet jelenleg a legtöbb megrázkódtatás ér. Így esett a választásunk Kárpátaljára. Nem volt olyan évünk – függetlenül a háborútól vagy a koronavírus-járványtól –, hogy ne jöttünk volna Kárpátaljára és fejlesztettünk volna valamilyen oktatási intézményt.

Korábbi tudósításunkat a szervezet tavalyi útjáról itt olvashatják:

Magyarország újabb oltóanyag-szállítmánnyal segíti Ukrajnát

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó