Stafétaváltás a Momentum Doctorandusnál │ KISZó-háttér

Ultrabalatonnal, közgyűléssel és közösségépítéssel zárult Fazekas Andrea négyéves elnöksége. A stafétát Linc Annamária vette át a kárpátaljai magyar doktoranduszok szervezetében.

Simon Rita

Április végén, a festői Koloska-völgyben, Balatonfüreden gyűlt össze a Momentum Doctorandus (MD) közössége, hogy megtartsa éves közgyűlését és csapatépítő hétvégéjét. A rendezvény azonban több volt egy hagyományos eseménynél. Lezárult egy négyéves szakasz, amelyet Fazekas Andrea vezetése fémjelzett, és új időszak kezdődött Linc Annamária elnökségével. Az MD új elnöke tehát Linc Annamária, alelnökök Bence Norbert és Daróci Ádám lettek. Az elnökséget Csopák Éva, Gál Dávid és Bakó Krisztina egészíti ki. A szervezet jelenleg 80 tagot számlál, köztük aktív doktoranduszokat és alumni tagokat.

Fazekas Andrea 2021-ben, a Covid-járvány utáni első fellélegzés idején vette át a Momentum Doctorandus irányítását. Azonban hamar újabb kihívással kellett szembenéznie: 2022-ben kitört az orosz–ukrán háború, ami gyökeresen átalakította a kárpátaljai magyar fiatal kutatók lehetőségeit és mozgásterét.

– Az elmúlt négy évben szinte minden megváltozott körülöttünk – emlékezett vissza Fazekas Andrea, aki 2021-ben vette át a szervezet vezetését. – Épp a Covid utáni időszakban kezdtünk el újra tervezni, amikor kitört a háború. Akkor újra át kellett gondolnunk mindent: hogyan maradunk kapcsolatban, hogyan tájékoztatjuk a fiatalokat, hogyan tudunk közösséget építeni? A rendezvények megszervezése és az információátadás is teljesen új alapokra került. A tájékoztatók átköltöztek az online térbe, ami kezdetben kényszermegoldás volt, később viszont előnnyé vált, mára több száz diákot érünk el vele.

A leköszönő elnök hozzátette, elindult a Kárpátaljai Tudományos Adatbank fejlesztése, új szakmai estek, gyűjtések és jótékonysági események valósultak meg, a közösség pedig – minden nehézség ellenére – együtt maradt és fejlődött.

– Ez az időszak megtanított minket arra is, hogy bármilyen körülmények között képesek vagyunk összetartani és megújulni. A legnehezebb talán a szétszakítottság volt, hogy sokan már három éve nem tudnak hazautazni, mások pedig nem tudnak kijönni Kárpátaljáról. Ami erőt adott ilyenkor is, az a baráti támogatás. Viszont ez nem egy baráti társaságból született a szervezet, hanem a professzionális közösségből alakult ki baráti összetartás – mondta el Fazekas Andrea.

Ennek az összetartásnak és csapatszellemnek jó példája az is, hogy nemrég az MD benevezett a XIX. NN Ultrabalaton futóversenyre. A 13 fős csapat 211 kilométert tett meg váltóban, 19 óra 51 perc alatt – másfél órával a tervezett idő előtt. Az utolsó 3,8 kilométert közösen, napfelkeltében futva tették meg a célig. A kezdeményezés Fazekas Andreától indult, és reméli, hagyománnyá válik. „A futás sokszor magányos sport, de az ultrabalaton nem ilyen. Itt a csapat van a középpontban, az egyén háttérbe lép. És hogy mi köze van a futásnak a doktoranduszokhoz? A futás motivációt ad a hétköznapokhoz is, megerősít minket abban, hogy jobbak lehetünk bármiben, amit csinálunk és a kitűzött célokért még jobban tudunk küzdeni. A sport nem mellesleg hozzájárul az egészséges élethez, és itt nem csak a fizikai, de a szellemi egészségre is gondolok. Doktoranduszként, kutatóként a sok ülőmunka mellett elengedhetetlen a mozgás, egy-egy ilyen verseny pedig olyan motivációt tud adni, ami utána még nagyobb lelkesedéssel lehet folytatni a megkezdett munkát.” – fogalmazta meg a gondolatait a verseny után Fazekas Andrea, aki a továbbiakban is segíti majd a szervezet munkáját.

Az új elnök, Linc Annamária nem ismeretlen a közösség számára. Aktívan részt vett konferenciák, tanulmánykötetek és rendezvények szervezésében, és több alkalommal is képviselte az MD-t hazai és nemzetközi fórumokon. Megválasztása után így fogalmazott: „Kárpátaljai magyar doktoranduszként különösen fontosnak tartom, hogy erősödjön az együttműködés a doktoranduszok és fiatal kutatók között, és az ő hangjuk is hallhatóvá váljon, egyre nagyobb teret biztosítva számukra a tudományos életben. A szervezet vezetésében számomra kiemelt cél a közösségépítés, valamint a szakmai és emberi támogatás megerősítése. Szeretném, ha az MD továbbra is olyan közösségként működne, amely nemcsak tudományos fejlődést segít elő, hanem kapcsolódási pont is a fiatal kutatók számára. Hiszem, hogy a kárpátaljai magyar tudományos jelenlét akkor lehet igazán erős és hiteles, ha az egyéni teljesítményeket egy jól működő, egymást támogató közösség is megalapozza.”

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó