Idén is fellobban az Összetartozásunk Tüze, ami több közösségi rendezvénynél – lélekben összekötő világeseménnyé vált. Az immár ötödik éve megrendezett kezdeményezés a Nemzeti Összetartozás Napján, június 4-én 20:25-kor ismét melegséget hoz a magyar szívekbe, szerte a világon. Az esemény fő szervezője, koordinálója a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség (KáMCSSZ). Az idei aktualitásokról és a kezdeményezés alakulásáról Popovics Pál ötletgazda, a szövetség elnöke mesélt.
Simon Rita
– Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy a tüzek gyújtása már nemcsak szimbolikus aktus, hanem egyre több helyen közösségi eseménnyé válik – kezdi a beszélgetést Popovics Pál. – A kezdeti években rengeteg kis tűz, baráti, családi gyújtás zajlott, ma viszont egyre több önkormányzat, intézmény, civil szervezet építi be saját összetartozás napi programjába, ezzel a tüzek száma csökken, viszont a résztvevők száma nő. Egyre többen keresik az alkalmat a találkozásra, a csendes együttlétre, a beszélgetésre. Vannak, akik nem regisztrálják be a tüzeiket, viszont bekapcsolódnak: meggyújtják a maguk lángját valahol a világban. És ez is teljesen rendben van.
A tűzgyújtás mára valóban össznemzeti, több kontinensre kiterjedő eseménnyé, hagyománnyá nőtte ki magát. Az akció első évében, 2020-ban – a trianoni békediktátum századik évfordulóján – hat kontinens 73 országában több mint hatezer helyszínen gyulladtak lángra a mécsesek, máglyák, tábortüzek. És azóta már hatodik alkalom százezreknek ez a június 4-i közösségi alkalma, amely a történelmi emlékezésen túl a lelki közösségvállalást is szimbolizálja.
– A világban talán nincs még egy olyan magyar esemény, amely ennyire egyszerre, ilyen sok embert ugyanazzal a céllal mozgatna meg. Karácsony, nemzeti ünnepek – természetesen fontosak, de azok idejükben és tematikájukban különböznek. Itt viszont mindenki ugyanabban a percben mondja el a maga fohászát, ugyanazért gyújtja meg a lángot. Hisszük, hogy azok az imák, fohászok, amelyek ilyenkor hangzanak el – különösen most, a háború idején – hatással bírnak. Talán nem mérhetőek, nem látványosak, de pozitív energiájuk, közösségformáló erejük nagyon is valós.
Az elmúlt három évben a béke iránti vágy különösen hangsúlyos. Az Ukrajnában dúló háború negyedik évében a lángok most is a remény és a béke fényei is lesznek.
Sok kárpátaljai magyar ember egyénként és közössége tagjaként is készül az összetartozás napjára.
Csakúgy, mint tavaly, a munkácsi magyarok a cserkészszövetség szervezésében a Latorca-parti város Magyar Házának udvarán rendezik a közös gyújtást. Előtte Popovics Béla tart művelődéstörténeti barangolást a Munkácsi Magyar Egylet szervezésében.
Budapest környékén is fellobban a „kárpátaljai tűz”, ahogy Popovics Pál fogalmaz, az ott élő, tanuló kárpátaljai cserkészek által. Több különleges tűzgyújtás is lesz, az egyik Dabason, ahol a helyi gimnázium 600 diákja előadja az István, a király című rockoperát (testvériskolájuk, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola tizenöt diákjával együtt), majd az előadás után a sportcsarnok előtti parkban gyújtják meg közösen a tüzet, amit több mint ezren fognak körül állni.
Az Összetartozásunk Tüze egyedülálló abban is, hogy egy világméretű közösségi esemény, amelyhez nem kell semmilyen különleges előkészület, pályázat, szponzor, drága kellékek, eszközök, díszletek. A tűz, a jelenlét, az ima és az együttlét elég.
– Ez egy olyan rendezvény, amely nem igényel pénzt, mégis működik. Nem kell hozzá más, csak egy mécses, egy gyertya, egy csapat barát, család, közösség – és a szándék, hogy együtt legyünk lélekben, a szétszakítottság helyett az összetartozás érzésével. És az összetartozás erejét nemcsak mi adjuk hírül, hanem azok is, akik bekapcsolódnak – a saját csatornáikon, saját közösségeikben. Így sokszorozódik meg a hatása – zárta gondolatait Popovics Pál.
Az Összetartozás Tüzéhez a gyujtsukmeg.ma weboldalon tudnak egy regisztrációval csatlakozni!
Összetartozásunk Tüze: kontinenseken átívelő „együttlét” │ KISZó-háttér
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.