Mi hangzott el a KMKSZ–UMDSZ megbeszélésen?

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári székházában egyeztettek a két kárpátaljai magyar társadalmi szervezet vezetői a március végén esedékes elnökválasztással kapcsolatban, illetve megvitatták a kárpátaljai magyarság legfontosabb problémáit – tájékoztatott a kulturális szövetség honlapja.

– Mi hangzott el ezen a tanácskozáson? – kérdezte a KISZó dr. Zubánics Lászlótól, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnökétől.
– Brenzovics László, a KMKSZ elnökének meghívására vettünk részt ezen a megbeszélésen, amelyen a két szervezet vezetői mellett jelen voltak a megyei tanács magyar képviselői is. Konkrét részletekkel egyelőre nem tudok szolgálni, mivel a két magyar érdekvédelmi szervezetnek az álláspontját egy olyan közös nyilatkozatban kívánjuk közzétenni, ahol nem csupán kifejtjük azt, hogy hogyan döntöttünk, s milyen magatartási formákat javaslunk megfontolásra a kárpátaljai magyar közösség számára, de igyekszünk ezt megfelelő tényekkel is motiválni.

A különféle internetes felületeken a tanácskozást követően számos „szájba rágós” találgatás is elkezdődött, éppen ezért azt ki tudom jelenteni, hogy az álláspontunk a legtöbb ponton egybecseng a kárpátaljai magyarságnak egy, a közelmúltban lebonyolított közvéleménykutatás során megfogalmazott „szimpátiáival”.

– Hangzottak-e el konkrét nevek, illetve olyan politikai irányvonalak, amelyekkel a kárpátaljai magyarságnak közös nevezője lehet?
– A hivatalos jelöltállítás 2019. február 3-ig tart, s addig valószínűleg a jelöltek száma rekord számúra duzzadhat, elérheti a harmincat is. Természetesen közöttük számos technikai jelölt akad, de vannak igazán „nehézsúlyú” játékosok is. A második körbe való bejutásra csak néhányan esélyesek, azonban valamennyiük politikai programját meg kell vizsgálni. Olyan jelölteket, akiknek a programja, illetve a politikai magatartása, tevékenysége olyan elemeket tartalmaz, amely nyíltan, vagy burkoltan kisebbségellenes, elvi alapon nem tudunk támogatni.

A jelölő nagygyűléseken már hangzottak el konkrét ígéretek, de az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy az elnökjelöltek ígéretei gyakran annyit érnek, mint a papír, amire kinyomtatták azt.

Nyilván a korábbi tapasztalatokat is mérlegelni szükséges. Az ígéreteket akkor is nehéz betartani, vagy betartatni, ha garanciák állnak rendelkezésre. Éppen ezért józan fejjel kell a témát kezelnünk, megfontolva minden egyes lépést, és főként egy esetleges döntést.

Forrás:
KISZó/Dunda György

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó