A magyar nemzetpolitika és a magyar diplomácia óriási fegyvert kapott a kezébe azzal az – őshonos nemzeti kisebbségek védelméről szóló – határozattal, amelyet a múlt héten fogadott el az Európai Parlament (EP) – jelentette ki Csáky Pál, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának (MKP) EP-képviselője Pozsonyban azon a sajtótájékoztatón, amelyen a dokumentum jelentőségét és részleteit ismertette.
Az uniós tagállamokban élő kisebbségek védelméről és megkülönböztetésének tilalmáról szóló határozatot nagy többséggel fogadták el a múlt héten Strasbourgban. A dokumentumban az EP eddig nem tapasztalt egyértelműséggel állapítja meg az EU felelősségét az őshonos nemzeti kisebbségek viszonylatában, s ennek mentén a rendelkezésre álló eszközök fokozott alkalmazására szólít fel. Csáky Pál, a határozat kezdeményezője és koordinátora elmondta: a dokumentum azért is mérföldkő a kisebbségvédelem terén, mert az EU-t gyakran érte kritika amiatt, hogy kétarcú politikát folytatva csak Európán kívüli kisebbségekkel foglalkozott, és tagállami belügynek minősítette az Európában élő őshonos kisebbségek problémáit, amelyek így „nem kerültek napirendre”.
Az, hogy már van egy olyan dokumentum, amely az EU tagállamaiban élő kisebbségek jogainak védelméről szól, óriási érv lehet a magyar diplomácia kezében is – hangsúlyozta az MKP EP-képviselője. Kifejtette: ezzel összefüggésben nagyon fontos, hogy a dokumentum túlnyomó részében az őshonos kisebbségek jogvédelméről szól, valamint az is, hogy a dokumentumban lefektetett elveket olyan országokban is be kell tartani, amelyek még csak csatlakozni készülnek az EU-hoz, mint például Ukrajna vagy akár Szerbia.
A nemzeti kisebbségek védelméről szóló, múlt héten elfogadott határozat 13 év szünet után az első jelentős, a nemzeti kisebbségekkel foglalkozó dokumentum, amelyet az EP elfogadott. A határozat elfogadását két és fél évig tartó előkészítő munka előzte meg, a dokumentumot a testület összes frakciója megszavazta, az EP 751 képviselőjéből csak kevesebb mint húszan nem voksoltak mellette.
Mint az ismert, egy másik nemkülönben fontos kisebbségvédelmi kezdeményezés is terítéken szerepel. A Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezésről (Minority SafePack) van szó, amely a nemzeti és nyelvi kisebbségek, így tehát a Trianonban elszakított magyarok védelmét célzó európai polgári kezdeményezés. Április 3-ig az EU tagállamaiból egymillió aláírásra van szükség, az idő tehát sürget. Legutóbb Vona Gábor, a Jobbik elnöke is csatlakozott az aláírókhoz, s ugyanerre kérte a többi magyar pártvezetőt, valamint az összes szimpatizánst.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.