Volodimir Zelenszkij elnökjelölt szerint a Donec-medencei válság rendezésének első lépése, hogy valódi fegyvernyugvást érjenek el a térségben. Másik fő célja a korrupció elleni azonnali és könyörtelen fellépés.
„Mindenki érti, hogy a fő feladat nem egyszerűen megállítani a háborút, hanem megtenni az első lépést. Beszüntetni a tüzet” – fejtette ki. „Nem engedhetünk meg magunknak hosszú folyamatot, mert minden nap azzal a hírrel kezdjük a reggelt, hogy hány katonánk halt meg Keleten” – fogalmazott Zelenszkij. Megjegyezte: abban is mindenki egyetért, hogy a rendezésre életre hívott minszki formátumot meg kell reformálni. Megjegyezte, amíg dúlnak a harcok, a külföldi befektetések is elkerülik az országot.
Hangsúlyozta továbbá, fel kell újítani a nyugdíjak kifizetését a szakadár területeken élők számára. „Nem elég ígérgetni nekik, hanem fel kell újítani velük a kapcsolatot, ők is ukránok” – hangoztatta. Hozzátette, olyan „információs háborút” kell kezdeni, amelyet az ukrán fél nyer meg azzal, hogy visszaszerzi a szakadár területeken élők bizalmát.
Zelenszkij határozott igennel felelt arra a kérésre, hogy készen áll-e tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A kelet-ukrajnai háború mellett Ukrajna másik fő problémájának azt tartja, hogy a tőkével rendelkezők félnek befektetni az országban. Ígéretet tett arra, hogy ha ő lesz az államfő, garantálni fogják a befektetések biztonságát és intézkedéseket tesznek a korrupció megfékezésére, egyebek között beindítják a korrupcióellenes bíróság munkáját. Biztosított afelől, hogy Ukrajna nem tér le az európai integráció útjáról.
„Nem kell feltalálni a biciklit. Régóta ismert, hogy mit kell tenni. Egyszerűen eddig sohasem volt meg hozzá a politikai akarat – hangsúlyozta a humorista-producer kampánycsapata a Telegram hírmegosztó portálon közzétett írásában a korrupció leküzdése céljából kidolgozott munkatervükről.
A csapat az ítélkezés függetlenségének megvalósítása érdekében javasolja egy legfelsőbb gazdasági bíróság külföldi szakértők bevonásával történő felállítását, továbbá azt, hogy az erőszakszervezetek hatásköre ne terjedjen ki ezentúl gazdasági jellegű bűncselekményekre, vagyis ne ők indítsanak eljárást és folytassanak nyomozást, hanem az ilyen ügyekre létrehozott független korrupcióellenes hatóságok.
Már tavaly nyáron megszavazta az ukrán parlament a Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság létrehozásáról szóló törvényt, a testület azonban máig nem állt fel.
Alapelvként fogalmazták meg Zelenszkijék, hogy a büntetésnek olyan súlyosnak kell lennie, amely felülmúlja a korrupcióból származó hasznot. Ezért szigorítani kell a jelenlegi büntetéseken, egyaránt büntetni a gazdasági szabálysértéseket, és azokat az állami tisztségviselőket, akik hivatalukkal visszaélve gyakorolnak nyomást vállalkozókra. A korrupcióért elítélt állami tisztségviselők esetében kiegészítő büntetésként bevezetnék a teljes vagyonelkobzást és az örökös eltiltást attól, hogy állami tisztséget töltsenek be. Korrupciós eljárások esetében tiltanák az óvadék ellenében történő szabadlábra helyezést.
Ezen felül pénzjutalommal ösztönöznék a lakosságot a korrupció leleplezésére.
Szükségesnek tartják a parlamenti képviselők mentelmi jogának megszüntetését is. Ezen túlmenően pedig szorgalmazzák, hogy az államigazgatás minél több szolgáltatást tegyen elérhetővé az üzleti élet képviselőinek elektronikusan, mobiltelefonon.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.