Január elejétől több újdonságot vezettek be a közlekedési szabályokban. Ezek egyike a lakott területen belüli sebességkorlátozás. Vajon van-e hozadéka a maximálisan megengedett 50 km/órának? – kérdezte a KISZó Marija Turjanicától, a megyei közúti járőrszolgálat szóvivőjétől.
– Miért volt szükség a korlátozásra?
– A lakott területen belüli felső sebességhatár 50 km/órában való megállapítása egy kormányrendelet nyomán ez év január 1-től van érvényben. A célja az, hogy csökkentsék a súlyos balesetek számát, kiszűrjék a felelőtlen gyorshajtókat, s nagyobb biztonságot garantáljanak a gyalogosok számára. Másrészt igyekeztek a nemzetközi normatívákhoz igazodni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ennél a sebességnél történő balesetekben sokkal nagyobb a túlélési arány, mint mondjuk az ennél tíz kilométer/órással nagyobb gyorsaságnál.
– Másfél hónap elteltével milyenek a tapasztalataik?
– A szabállyal kapcsolatban semmilyen tapasztalatról nem beszélhetünk.
– Vajon miért?
– Az a helyzet ugyanis, hogy bár van új közlekedési szabály, de nincs eszközünk az alkalmazására. A közúti járőrszolgálat még nem kapta meg a sebesség mérésére szolgáló műszereket. Így az a képtelen helyzet állt elő, hogy ha látunk is gyorshajtókat városaink útjain, és megállítjuk őket, nem tudjuk bebizonyítani, hogy túllépték a megengedett sebességhatárt. Ennél fogva nem tudjuk sem bírságolni, sem felelősségre vonni a szabálytalankodót.
– A baleseti statisztika azért biztosan elárul valamit a helyzet alakulásáról…
– Természetesen. Ha az összképet nézzük, akár örülhetünk is, hisz egy hónap alatt a megye útjain az előző évi 307-ről 224-re csökkent a karambolok száma. Az viszont elgondolkodtató, hogy 35,4 százalékkal több a személyi sérüléssel járó baleset. A lakott területen belüli állapotok még inkább lehangolóak. Két nagyvárosunk példájából ez nagyon jól lemérhető. A büntethetetlenség tudata gerjesztően hat a gyorshajtókra. Ungváron például január folyamán 8 személyi sérüléssel járó közlekedési baleset történt, ami duplája a 2017-es adatnak. Munkácson még rosszabb a helyzet, hisz ott a múlt év azonos időszakában egyetlen esetet sem regisztráltunk. Az idén viszont három közúti szerencsétlenség történt, ahol négy súlyos sérült is volt.
– Csak a gyorshajtókkal van gond?
– Nem. Sok problémát okoznak az ittas járművezetők is. Ezek száma a szigorított szankció dacára is egyre nő. A február 12-i adataink szerint 107 személy akadt fenn az ellenőrzéseken. Ha figyelembe vesszük, hogy 2017 folyamán 957 esettel számoltunk, úgy az idei mutató erőteljesebb tendenciáról árulkodik. A balesetek mindegyike végeredményben a KRESZ semmibevételére, az emberek felelőtlen magatartására vezethető vissza.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.