Palágykomoróc aránylag kis település Ungvártól 16 kilométerre. Kisszelmenc társközsége. A két falu polgármestere Illár József, aki 22 éve tölti be ezt a posztot. Sikerekről és kudarcokról, illetve az elmúlt évek nehézségeiről és tapasztalatairól faggattuk.
– Hogyan alakult a két község lakóinak száma?
– A legfrissebb adatok alapján a falu lakossága mintegy 815 fő. Érdemes azonban megjegyezni, hogy mikor először választottak polgármesternek, még több mint 850-en éltek itt. Ami a hozzánk tartozó Kisszelmencet illeti, ott ugyancsak csökkenés tapasztalható, a húsz évvel ezelőtti 220-230-ról 200-ra fogyatkozott a közösség létszáma. Az okok között kell keresni az elvándorlást, de a születési/halálozási ráta is évek óta negatív. A legkedveltebb úti cél Magyarország, Csehország és Németország, de néhányan Angliában vállaltak munkát. Az itt lakók közel kétharmada magyar anyanyelvű, a többiek később betelepült ukránok, valamint romák.
– Felekezeti megoszlás szerint mi a helyzet?
– A lakosság többsége református, illetve görög- és római katolikus. Palágykomorócon található az előbbi kettőnek a temploma, míg a római katolikusok Kisszelmencre járnak misére. A római katolikus egyház kérésére a közeljövőben, a park területén egy kis kápolna fog épülni. Az alapkőletételre még ebben az évben sor kerülhet.
– Milyen közösségi rendezvényeket tartanak?
– Településünkön évente több rendezvény is van. A farsangi batyus bált, az anyák napját, családi napot, új kenyér ünnepét, a szüreti bált, a Mikulás-ünnepséget minden évben megszervezzük.
– Mennyire támogatja önöket az állam? Jut elegendő pénz mindenre?
– 2016 folyamán kaptunk pénzt a kultúrház részleges felújításához, amit a járási tanács ítélt meg. Még az év végén állami támogatásból sikerült rendbe tenni a Gálocs és Palágykomoróc közti út egy részét. A múlt év folyamán pedig állami támogatásból a kátyúk befoltozására került sor. Elkészült egy újabb 600 méteres útszakasz felújításának tervdokumentációja is.
– Magyarország segítségére számíthattak?
– A palágykomoróci kultúrházban a közelmúltban hatalmas átalakulás ment végbe, új nyílászárókat, ajtókat, ablakokat szereltek fel. A felújított épület megnyitója 2016 szeptemberében volt. Ehhez a magyar barátaink is nyújtottak támogatást. A testvértelepülések még használt számítógépekkel és nyomtatókkal, padokkal és székekkel, könyvekkel, iskolai táblával ajándékozták meg községünket. 2015-ben az iskola új tetőszerkezetet kapott, tavaly a Kárpát-medencei 2017-es óvodafejlesztési program keretében megújult az óvoda. A Pro Arte–Munkács Társadalmi Egyesület szeptember 24. és október 8. között szervezte meg őszi kőszobrász-táborát. A hat országból érkezett hat kiváló szobrászművész egyike volt a magyarországi Balanyi Zoltán, akinek a művét, a Hidak című szoborkompozícióját Palágykomoróc kapta ajándékba.
– Van olyan elképzelése, amit a jövőben szeretne megvalósítani?
– Tervünk, hogy az óvodába játszóteret biztosítsunk a gyerekeknek, az iskola tornaterme és az udvarban levő sportpálya felújítása, a park és a kultúrház körüli zöld övezet rendbetétele, valamint a kultúrház belső javításainak befejezése. Évről évre visszatérő feladatunk az utak karbantartása. A jelenlegi kormány célul tűzte ki a decentralizáció végrehajtását. Ha ez megvalósításra kerül, a szomszéd községekkel való egyeztetés után arra a döntésre jutottunk, hogy akkor mi ezt Szürte központtal szeretnénk megvalósítani. A tervek szerint így 6-8 község alakítana egy „hromadát”.
– A következő polgármester-választáskor ismét indul a posztért?
– Jelen pillanatban végzem a munkámat. Ez most a legfontosabb. Ha az emberek a jövőben is támogatni fognak, akkor szeretnék ismét indulni, hisz még számos megvalósításra váró elképzelésem van.
Molnár Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.