Mihez kezdjünk a hamis pénzzel?

Újabban gyakorivá vált a hamis bankjegyek megjelenése. Egy kimutatás szerint a nyugati megyék sorában vidékünkön a legsúlyosabb a helyzet. Leggyakrabban az eurót és a dollárt hamisítják, a nemzeti valutából pedig a nagy címletűeket. Mit tehet az ember, ha ilyen pénzhez jut? – tettük fel a kérdést Lidija Podolejnek, a megyei rendőrség sajtóosztálya munkatársának.

– Igaz-e, hogy nálunk van forgalomban a legtöbb hamis papírpénz?
– Az esetek gyakoriságából kiindulva valóban vezető régióvá váltunk. Ez persze nem azt jelenti, hogy itt van a pénzhamisítás központja. Csak közel az EU, ami rányomja bélyegét az egyes bűnözői műfajokra. Tegnapelőtt épp Munkácson volt egy eset. Az egyik pénzváltással foglalkozó cég vezetője jelentette, hogy a pénztáraikban valaki hamis svájci frankot cserélt ukrán pénznemre. Az illetőnek 156 ezer hrivnyát fizettek ki. A nyomozóink kiderítették, hogy az illető Voliny megyéből jött, és már az egyik fogdában ül. Azt különben senki nem tudja, mennyi hamisítvány kering a megyében.

– Mit tehet az ember, ha gyanús bankjegyhez jut?
– Nem kell pánikba esni. Ha van nála, vegyen elő egy valódit és hasonlítsa össze a kettőt. Mindenekelőtt a vízjelek meglétét és a papír minőségét vizsgálja meg. Ha hamisnak találja, haladéktalanul keresse fel a legközelebbi rendőrkapitányságot és szóban vagy írásban jelezze a problémát. Mindenképp közölni kell, hol és milyen körülmények között jutott a bankjegyhez.

– Tartanunk kell-e az esetleges kellemetlen következményektől?
– Ha valaki úgy cselekszik, ahogy tanácsoljuk, akkor nem. Ha viszont megtartja és megkísérli tovább adni, fizetőeszközként használni, akkor a Btk. 199. cikkébe ütköző bűncselekményt követ el, amiért háromtól tizenkét évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatják. Ekkor már az sem segít, ha csak véletlenül került az illető birtokába a hamis bankjegy.

– Van-e remény arra, hogy a becsapott személy visszakapja a pénzét vagy kártérítésben részesül?
– Igen. De csak akkor, ha sikerül elfogni a pénzhamisítót vagy a terjesztőt, és a bíróság sértettnek ismeri el a panaszost. Ilyenkor az illetőnek jogában áll polgári keresetet benyújtani. Az is elképzelhető, hogy a bűncselekmény elkövetője önként, vagy alku révén megtéríti a másnak okozott kárt.

Balogh Csaba

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó