Az Idegenvezető Társaságok Világszövetsége (WFTGA) kezdeményezésére február utolsó vasárnapján 1990 óta hívják fel a figyelmet az idegenvezetői szakmára és szerepére. Kárpátalján kitörési pontnak tekintik a turizmust, vajon milyen szerepet játszanak az idegenforgalom népszerűsítésében a vendégeket kalauzolók? – tettük fel a kérdést Bíró András ismert idegenvezetőnek.
– Kiből válhat jó idegenvezető?
– Sok jó válasz lehet erre a kérdésre, mert igen összetett szakmáról beszélünk. Rengeteget kell tanulni és tapasztalni, de a jó kommunikációs képesség azért alapfeltétele ennek a munkának. Az idegenvezetők a turisztika kulcsszereplői. Felkészültségük, elhivatottságuk épp olyan lényeges, mint kedvességük, mivel ők azok, akiknek tanácsain, szemén keresztül kapnak ízelítőt a turisták Kárpátalja kínálatából. Ám ez a szakma – amellett, hogy komoly felkészültséget kíván – számos kihívást is tartogat.
– Hány kollégája akad Kárpátalján. Vannak olyanok, akik jogosulatlanul, nem megfelelő képzettséggel tevékenykednek?
– Pontos adatokkal nem rendelkezem, nagyjából húsz magyar idegenvezetőt ismerek személyesen, akikkel állandó kapcsolatot ápolok. Nyilván többen vannak, akik bele-belekóstolgatnak ebbe, aztán valaki megmarad a szakmában, valaki nem. Egyébként tavaly a Rákóczi főiskolán magyar kormánytámogatással idegenvezetői tanfolyamot indítottak, melynek végén 24-én kaptak oklevelet. Ennek ellenére hallok nagyon sokszor olyanról, hogy turisták szállítására specializálódott buszsofőrök idegenvezetőként is meghirdetik magukat, és aztán előfordul, hogy butaságokat mondanak.
– Kárpátalja gazdag történelmi múlttal rendelkező vidék. Ezt a múltat ugyanúgy interpretálja egy ukrán és egy magyar nemzetiségű idegenvezető?
– Egészen biztos, hogy másképp, a saját szemszögükből közelítik meg a történelmet. Jómagam is hallottam ukrán vezetőtől óriási ferdítéseket és csúsztatásokat. Egyik ilyen a munkácsi várban esett meg, amikor azt mondta az ukrán kísérő a turulról, hogy az náci jelkép, és nem érti, hogy lehet az még ott. Én a felkészületlenségnek, a helytelen történelemismeretnek tudom be ezeket, de vannak, akik az ukrán nemzettudatot próbálják erősíteni. De nem általánosítanék. Nem tartom követendőnek azt a gyakorlatot, hogy az idegenvezetőnek mindig úgy kell beszélnie, hogy az kellemes legyen a vendég számára. Szerintem azt kell elmondani, amit hiteles forrásból tanultunk.
– Mik egy jó idegenvezető ismérvei?
– A nyelvtudás, az emberszeretet és a nyitottság mellett az éberség is kulcsfontosságú. Hiszen az idegenvezetőnek gyakran 20-30 fős csoportokat kell egyben tartania méghozzá úgy, hogy többnyire egyedül van ezzel a feladattal. Mindemellett a türelem is felbecsülhetetlen a szakmában, hiszen akár két napig, akár egy hétig is egyforma lelkesedéssel, profizmussal és kedvességgel kell az emberek felé fordulni. Nagyon fontos a kapcsolattartás az ágazat más szereplőivel, no és az útvonalak, a szállások ismerete.
– Meg lehet élni ebből a szakmából?
– Ha jól csináljuk, akkor igen.
Szabó Sándor