A terrorellenes műveleteket az orosz fegyveres agresszió elleni harc váltja fel. Befejeződött az eddig hivatalosan terrorellenesnek (ATO) nevezett belügyi művelet, és új formátumban, új névvel katonai művelet veszi kezdetét Kelet-Ukrajnában azután, hogy életbe lépett a Donec-medence visszaintegrálásáról szóló törvény – jelentette be Viktor Muzsenko, a fegyveres erők vezérkari főnöke.
A katonai vezető elmondta, az új hivatalos elnevezés: egyesített erők művelete. Kiemelte, az új rendszer hatékonyabbá teszi a különböző fegyveres testületek együttműködését. Hangsúlyozta, a Petro Porosenko elnök által aláírt törvény jogi alapot biztosított a hadsereg részvételére a Doneck és Luhanszk megyékben zajló fegyveres műveletekben. Olekszandr Turcsinov, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács (RNBO) vezetője – aki 2014-ben ideiglenesen Ukrajna államfője volt – az új törvény szükségessé válását indokolva kijelentette, a Donec-medencei zavargások kezdetén „jobb híján” nevezték el a műveletet terrorellenesnek.
A területek Ukrajnából való kiválásáért fegyveres harcot folytató szakadárokat terroristáknak minősítették, ami alapján a rend és az ország területi egységének helyreállítására megkezdett műveletet eredetileg belügyinek tekintették, ám a belügyminisztérium alá rendelt nemzeti gárda és az önkéntesen szerveződött alakulatok mellett már a hadsereg is részt vett benne. A Donec-medence visszaintegrálásáról szóló törvény azonban egyértelműsítette Kijev azon álláspontját, hogy Ukrajna keleti részében nem belső konfliktus, különösen nem polgárháború zajlik – ahogyan azt Moszkva igyekszik beállítani –, hanem külső agresszió, amelyet Oroszország indított. Ezért vált szükségessé a hadsereg részvételét jogilag biztosító törvény megalkotása.
A vezérkari főnök az ukrán Szabadság rádiónak nyilatkozva elmondta, a jogszabály rendelkezéseinek megfelelően mostantól a művelet irányítását az ország katonai vezetése veszi át. Közös operatív központot hoznak létre, és harci tapasztalatokkal rendelkező vezetőt neveznek ki. Hangsúlyozta, egyértelművé válik az irányítási rendszer struktúrája, az egyes harcoló erők közötti alá- és fölérendeltség rendszere, ami hatékonyabbá teszi a fegyveres testületek – a hadsereg különböző egységei, alakulatai, valamint a biztonsági szektor más feladatú és más minisztériumi felügyelet alá tartozó erői – közötti együttműködést.
Elmondta, az új, egyesített erők műveletének vezetői tisztségére több jelölt is van. Biztosított afelől, hogy a lehető legrövidebb időn belül döntenek személyéről, és az államfő elé terjesztik jóváhagyásra.
Mint azt előre borítékolni lehetett, Moszkva élesen, elutasítóan reagált a kijevi lépésre. Szergej Lavrov arra az álláspontra helyezkedett, hogy a törvény kísérlet a minszki megállapodások felrúgására. Az orosz külügyminiszter szerint Ukrajna így akarja áthárítani a felelősséget a Kremlre a Donbászon történtekért. A diplomata kiemelte: a törvény korlátlan, majdhogynem diktátori teljhatalommal ruházza fel Petro Porosenkót – áll a korrespondent.net elemzésében.
Merőben másképp ítéli meg a történteket Washington. Kurt Volker, az amerikai kormányzat ukrajnai különmegbízottja úgy látja, hogy a jogszabályban foglaltak semmiben nem mondanak ellent a minszki megállapodásoknak. Mivel az orosz ellenőrzés és irányítás nyilvánvaló, ezért végső soron a kialakult helyzet megszállásnak nevezhető – állította a politikus.
Olekszandr Zaharcsenko, a donecki szakadár népköztársaság vezetője bejelentette: népbíróság felállításával válaszolnak, melyek feladata az ukrán katonák tetteinek kivizsgálása lesz. A törvény elfogadását az erőszak legalizálásaként minősítette.
A törvény főbb kitételei:
* A terrorellenes műveletek befejeződtek. A térségben történő akciók nemzetbiztonsági és védelmi tevékenységnek, az orosz fegyveres agresszió elhárításának minősülnek.
* Oroszország megtámadta Ukrajnát.
* A luhanszki és donecki szakadárok ezentúl az orosz megszálló adminisztráció képviselőinek tekintendők.
* A parancsnokságot a biztonsági szolgálattól a fegyveres erők egyesített operatív törzskara veszi át.
* A luhanszki és donecki szakadárok által kiállított dokumentumok – a születési anyakönyvi kivonatok és a halotti bizonyítványok kivételével – érvénytelenek.