Éves szinten a magyar kormány 200 millió forintot meghaladó összeggel támogatja a Magyarországon élő ukrán nemzeti kisebbséget. Ebből tartják fenn az országos és a helyi önkormányzatokat, esti iskolákat működtetnek, valamint identitásmegőrző és hagyományéltető kulturális rendezvényeket is szerveznek rendszeresen. Magyarország ezen túlmenően a nehéz sorsú ukrajnai gyerekek nyári táboroztatását is finanszírozza, és évente húsz, a Donec-medencei konfliktusban megsebesült katona rehabilitációját vállalta.
A napokban Pánczél Károllyal az élen Kárpátalján tartotta kihelyezett ülését a parlament nemzeti összetartozás bizottsága. A küldöttséggel tartott Szuperák Brigitta, az Országgyűlés ukrán nemzetiségi szószólója, aki a KISZó-nak nyilatkozva kifejtette, nagyon sajnálja, hogy ennyire feszült a Magyarország és Ukrajna közötti viszony.
Elmondta: bízik abban, hogy párbeszéd és konzultációk útján sikerül mindkét fél számára elfogadható megoldást találni a problémákra, és ismét békés, baráti lesz a kapcsolat a két ország között.
– Ukrán nemzetiségi szószólóként el kell mondanom, hogy a magyar kormány nagymértékben támogatja az ukrán nemzetiségűeket, gondolok elsősorban arra, hogy országos, fővárosi és több helyi önkormányzatunk is működik – ecsetelte Szuperák Brigitta. – Minden egyes önkormányzat állami támogatásban részesül. Ezekből valósítjuk meg a nyári bentlakásos és vagy nappali gyermektáborainkat, különböző kulturális programokat és rendezvényeket. Nagyon fontos, hogy 2018-ban sikerült elérni azt, hogy a magyar parlamentben ukránul is van lehetőség idegenvezetésre, valamint az Országgyűlés kiadványait ukrán nyelvre is lefordították, amelyek elérhetőek a látogató központban.
Vasárnapi iskolákat is működtetnek, ahol a hagyományőrzés és a kultúra ápolása mellett a gyerekeknek lehetőségük nyílik az ukrán nyelv elsajátítására.
Az ukrán nemzetiségi szószóló sikerként könyveli el, hogy a Nyíregyházi Főiskolán több év szünet után újraindult a szlavisztika szak. De a magyar kormány nemcsak az ott élő ukránokat segíti, hanem nehézsorsú ukrán gyermekek nyári táboroztatását is vállalta. Ez több mint 2000 gyermeket érint. Magyarország egyértelmű és világos gesztusa a kelet-ukrajnai harcokban megsebesült ukrán katonák rehabilitációjának segítése. Szuperák Brigitta kiemelte, éves szinten 200 millió forintot meghaladó összeggel támogatja a magyar állam az ott élő ukránságot.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.