Immár hatodik alkalommal rendezték meg a beregszászi adventi vásárt melyet idén is a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács szervezte. A felállított sátrakban kézműves karácsonyi ajándékok (rongybabák, horgolt és gyöngyből készült ékszerek, fafaragások, meséskönyvek, kopogtatók, adventi koszorúk), valamint karácsonyi ételek (házi sütemények, mézeskalács, aszalt gyümölcs, füstölt hústermékek stb.) várják a vásárlókat. A beregszászi konzulátus is saját standjánál köszöntötte az érdeklődőket.
– A készülődésben, az adventi várakozásban a legfontosabb az, hogy hazataláljunk. Az ünnepek erre adnak felemelő, áldott alkalmat a családoknak. Az adventnek a legfontosabb szerepe, hivatása, lelki jelentősége az, hogy együtt, családunkkal, közösségünkkel várakozzunk, és az öröm is közös lesz, amikor beteljesedik az áldott karácsony – hangsúlyozta köszöntőjében Szilágyi Mátyás, a beregszászi külképviselet főkonzulja.
Babják Zoltán megjegyezte, nagyszerű dolog, hogy Beregszászban is hagyomány lett a nyugaton már elengedhetetlen látványosság, a karácsonyi vásár.
– Az írott kor egyik legősibb hagyományát, az ajándékozást öltöztetjük ma ünnepi köntösbe. Az örömteli várakozás kellékeként két napon át árusok, helyi termelők és kézművesek, portékáikat kiállító mesterek veszik birtokba a város főterét.
Szórakoztató gyermekprogramokban, turisztikai látványosságokban sincs hiány, így mindenki megtalálhatja a neki legszimpatikusabbat – fejtette ki Beregszász polgármestere, aki munkatársaival együtt finom ételt készített, ami aztán szétosztásra került.
Sin József, a Beregszászi Járási Tanács elnöke szintén meleg szavakkal köszöntötte a résztvevőket, kiemelve az együttlét örömét.
A színpadot ezután betlehemesek foglalták el. Az idén több mint tíz csoport mutatkozott be, versenyezett egymással a Kárpátaljai Magyar Betlehemes találkozó alkalmával. Dr. Kész Margit főiskolai tanár, a zsűri elnöke megjegyezte, Kárpátalján még élő hagyomány a betlehemezés. A zsűrizéskor több dolgot is figyelembe vesznek. Fontos például a hagyományos kárpátaljai szöveg, az, hogy a szereplők fiúk legyenek, de az öltözetre is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy az mennyire tükrözi legalább a 20. század elejének a hagyományát. Plusz pontnak számít, ha a szereplők saját nyelvjárásukban adják elő a szöveget.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.