1963. szeptember 1-je fontos dátum a kárpátaljai magyarság életében. Ekkor indult meg a magyar szakos tanárképzés az Ungvári Állami Egyetemen. Az eltelt időszakban több mint ezer végzősünk kapott filológus, magyar nyelv- és irodalomtanári diplomát, ma ők képezik a kárpátaljai magyar értelmiség gerincét.
Mindannyiukra büszkék vagyunk: a pedagógusokra, az újságírókra, a költőkre, az írókra, az állami köztisztviselőkre, a másod- és harmaddiplomásokra. Az Ungváron diákoskodó egykori hallgatók a világ minden táján megállják helyüket.
A tanszéken folyó fél évszázadnyi tudományos munka eredménye több száz kiadvány: monográfiák, atlaszok, egy- és többnyelvű szótárak, egyetemi tankönyvek, oktatási és módszertani segédanyagok, tudományos cikkek és tanulmányok.
Az iskolai tankönyv írásából is tevőlegesen kivették részüket a tanszék egykori és jelenlegi tanárai.
Jó kapcsolatot ápolunk az iskolák szaktanáraival – egykori tanítványainkkal. Találkozunk az évenkénti tanári továbbképzések, a tanulók számára szervezett járási, megyei, országos és nemzetközi vetélkedők alkalmával. A különböző korosztályú gyerekek számára rendszeresen szervezünk játékos vetélkedőket, helyesírási-, vers- és balladamondó versenyeket.
Ötvenöt eredményes fényében tudományos konferenciát szerveztünk, amelyen a tanszék és az Ungvári Hungarológiai Központ munkatársai számoltak be kutatásaikról. Előadások hangzottak el a magyar nyelv és irodalom tárgyköréből, az elmúlt időszak eredményeiről, nehézségekről, perspektívákról.
A megbeszélést diákjaink körében folytattuk az Ukrán–Magyar Oktatási-Tudományos Intézet Bercsényi Miklós Könyvtárában. A színvonalas előadások betekintést engedtek fiatal kutatóink névtani, néprajzi, irodalmi kutatásaiba.
A rendezvénysorozat lezárásaképpen a napokban jelent meg az a kiadvány, amelyben bemutatjuk a Magyar Filológiai Tanszék 55 éves történetét.
Helyet kaptak benne az egykori illusztris vendégek fényképei, a tanári gárda és munkásságuk eredményei. Összegyűjtöttük eddigi végzőseink teljes névsorát, és szemezgettünk jelenlegi diákjaink élménybeszámolóiból is.
Köszönettel tartozunk a Magyar Tudományos Akadémia által meghirdetett Domus intézményi pályázat konferencia- és kiadvány-támogatás elnevezésű programnak, amely rendezvénysorozatunk, valamint a tanszék történetét feldolgozó kötet megjelentetését anyagilag támogatta.
Zékány Krisztina,
a Magyar Filológiai Tanszék vezetője
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.