Mennyire veszélyezteti Kárpátalját a koronavírus?

Ukrajna nincs a helyzet magaslatán

Ukrajna területén egyelőre hivatalosan egyetlen koronavírusos esetet sem jegyeztek be. A világon 82 164 fertőzött és 2 801 halálos áldozat van csütörtök napközbeni adatok szerint. Európában már 17 országban van koronavírusos beteg (Dánia, Spanyolország, Franciaország, Nagy-Britannia, Svájc, Olaszország, Belgium, Németország, Ausztria, Görögország, Horvátország, Románia, Észak-Macedónia, Finnország, Svédország, Norvégia, Észtország). Olaszországban már 650 beteg van, 17-en meghaltak. Hétfőn 77, kedden 96, szerdán 131 új eset volt Olaszországban, csütörtökön csak este hatig 194, vagyis úgy tűnik megduplázódik az új esetek száma. Németországban kedd este gyorsult fel a járvány terjedése, szerda estéig – 24 óra alatt – 7 új fertőzést regisztráltak, csütörtök délutánig pedig további 3 embernél mutatták ki a kórokozót. Franciaországban 12, Nagy-Britanniában 9, Oroszországban és Spanyolországban 2-2, Finnországban, Svédországban és Belgiumban 1-1 esetet jegyeztek fel. Van-e félnivalója Kárpátaljának, adódik a kérdés, amire Mihajlo Poljaktól, a megyei infektológiai kórház főorvosától kértünk választ.

– Az ungvári infektológián karanténban tartanak egy egyetemi hallgatót, aki Kínából érkezett. Milyen az állapota?

– Az a kínai állampolgár, akit a koronavírus terjedése miatti intézkedések céljából elkülönítve tartunk, jól van. Teljesen egészséges, semmilyen kezelésre nem szorul, nincsenek az új típusú koronavírusra (COVID-19) utaló tünetei. Önként jelentkezett megfigyelésre, mivel tudomására jutott, hogy ez az eljárás minden Kínából érkezővel.

– Mennyire van felkészülve a kórház az esetleges betegek fogadására?

– Ha netán koronavírus-gyanús fertőzöttet találnának Kárpátalján, elhelyezésükre öt speciális bokszot különítettünk el, plusz rendelkezésre áll az intenzív osztály. Külön mentő- és orvosbrigád van kijelölve, amely szállítaná és ápolná ezeket a személyeket. A páciensek elemzésre vett mintáit előbb az egészségügyi minisztérium kárpátaljai megyei laboratóriumába, szükség esetén Kijevbe küldenénk, ugyanis egyelőre csak ott vannak erre alkalmas tesztek, melyek során

5-7 óra alatt elvégzik a mintaelemzést.

A kórház személyzete ezenkívül jelenleg 90 komplett védőruházattal és kétezer védőmaszkkal rendelkezik. Mivel munkánk specifikuma, hogy különösen veszélyes betegségekkel dolgozunk, nálunk folyamatosak a képzések, de az utóbbi hetekben napi szinten tartunk gyakorlati foglalkozásokat a személyzetnek, melyek során a védőruházat használatát is tanítjuk. Az egészségügyi minisztériumnak konkrét intézkedésterve van, mely részletesen meghatározza, mit, hogyan kell tennünk, ha ilyen típusú beteggel találkozunk.

Persze, ha sok beteget kellene ellátnunk, akkor bajban lennénk, ugyanis korlátozottak a lehetőségeink.

El kell mondjam, Ukrajna egyébként nem áll a helyzet magaslatán a fertőző betegségekkel szembeni megelőzés terén. A kormány az utóbbi időben nem fordít kellő figyelmet a közegészségügyi szolgálatok munkájára. Nem támogatja munkánkat a szükséges szinten, csak akkor kerülünk előtérbe, ha valamilyen járvány üti fel a fejét az országban vagy külföldön. A megyei infektológia ennek ellenére eléggé felkészült, elvileg készen állunk az esetleges koronavírussal fertőzöttek fogadására.

– Mikor kell arra gyanakodni, hogy a szervezetet pont az új koronavírus támadta meg?

– A vírus elsősorban a légutakat támadja meg. Mivel a tünetei megegyeznek más felső-légúti fertőzések, az influenza tüneteivel – láz, fáradékonyság és gyengeség, légzési nehézségek, légszomj, száraz köhögés – elsősorban azt kell kideríteni, járt-e esetleg a páciens a fertőzött területeken? Sokan utaznak Kínába pihenés céljából, üzleti útra, vagy eleve ott dolgoznak. Ha valakinél felmerül a gyanú, először kizárjuk az ismert kórokozókat, s amennyiben a tesztek negatívak, akkor teszteljük a COVID-19-nek elnevezett új koronavírusra.

– Milyen a betegség lefolyása?

– Az esetek 75-80 százalékában enyhe vagy közepesen súlyos tünetekkel jár együtt, az érintettek negyedénél volt súlyos a betegség.

A halálos áldozatok a fokozott rizikójú csoportokból kerültek ki, például krónikus betegségekben szenvedtek, szívproblémáik, cukorbetegségük volt, illetve vagy idősebbek voltak. A betegség lappangási ideje 1-14 nap. A vírus a lappangási idő alatt is képes tovább terjedni. Az elsődleges, influenzaszerű tünetek után a betegség tovább terjedhet a tüdőre, súlyos légzési nehézségeket okozva. Szövődménye veseelégtelenség is lehet.

– Milyen kezelést kaphat a fertőzött?

– Mivel jelenleg nincs specifikus gyógyszer a koronavírus okozta fertőzés ellen, a kezelés ezért a tünetek enyhítését, az életfunkciók stabilitásának megőrzését célozza. Figyelembe véve, hogy vírusfertőzésről van szó, teljesen hatástalanok ellene az antibiotikumok. Ezek szedése kifejezetten káros lehet, többek között növelheti a gyógyszerrezisztens kórokozók kialakulásának esélyét.

– Egyelőre nincs ellene védőoltás, mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a kórt?

– Több nemzetközi kutatócsoport bejelentette már, hogy dolgoznak a vakcina kifejlesztésén, de erre még legalább két évet kell várni. Mivel cseppfertőzéssel terjedő betegségről van szó, a megelőzéséhez hasonló szabályokat kell betartani. Rendszeresen és alaposan mossunk kezet szappannal, vagy ha nincs lehetőségünk erre, alkalmazzunk alkoholos fertőtlenítő kéztisztító zselét. Tüsszentéskor, köhögéskor tegyünk zsebkendőt az arcunk elé, vagy köhögjünk, tüsszentsünk a könyökhajlatunkba. Kerüljük a zsúfolt helyeket! Viseljünk az orrot és a szájat takaró arcmaszkot. És lehetőség szerint ne utazzunk az érintett területekre, főként Kínába.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó