A távoktatás új lehetőségeket teremtett az edukációban.
Mikor mehetnek vissza a gyerekek az óvodába? Tesztelik-e őket koronavírusra? Folytatják-e az online tanulást a karantén után is? Ezekre, és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt Szerhij Babak, a parlament oktatásért, tudományért és innovációért felelős bizottságának elnöke. A szakértővel készült interjú, amelyben a politikus kifejtette, az online oktatás a jövőben is fennmaradna valamilyen módon, sőt, a digitalizáció még csak most veszi kezdetét, a Nép Szolgálja politikai párt hírportálján jelent meg.
– Mikor nyitják ki az iskolákat?
– Az oktatási intézmények szeptember elsején nyitnak meg újra. Mi, természetesen, mindent megteszünk, ami tőlünk telik. Figyelemmel kísérjük a járvány alakulását és reagálni fogunk a helyzetre. Viszont óvnunk kell a legkisebbeket.
– Megnő-e a nyomás a karantén után, annak érdekében, hogy behozzák a lemaradást?
– Egyetlen oktatási rendszer sem volt felkészülve a karanténra. Viszont nekünk sikerült gyorsan reagálni erre a kihívásra, és elég rövid időn belül megalkotni az összukrán online iskolát. Mi nem csak az interneten keresztül vetítjük a videóórákat, hanem a televízióban is – így azok számára is elérhetővé tettük, akiknek nincs laptopjuk vagy internet-hozzáférésük. Ennek ellenére nem lehetünk száz százalékig biztosak benne, hogy a gyerekek igénybe is veszik a segítségünket. Éppen ezért a következő tanév első hónapjában mindenki a hibák kiküszöbölésén fog dolgozni.
Azaz mindent megismételtetnek, amit a karantén ideje alatt kellett megtanulniuk.
– Végeznek-e koronavírus-tesztet a gyerekeken szeptember elseje előtt?
– Elméletileg lehetséges, de ha őszinték akarunk lenni – van értelme? Például leteszteljük a gyereket, aztán pár nap múlva véletlenül megfertőződik az utcán. Ha ezt vesszük figyelembe, akkor vagy állandóan tesztelni kellene őket, vagy teljesen eltekinteni ettől a lehetőségtől. Fontos, hogy betartsanak minden higiéniai előírást, amikor visszatérnek az iskolapadokba. Jelenleg az oktatási és az egészségügyi tárca közösen dolgozza ki a biztonsági előírásokat a Külső Független Tesztelés (ZNO) lebonyolítására. Ebben szó van arról, hogy legfeljebb 15 érettségiző és két vizsgafelügyelő tartózkodhat a teremben, maszkban, kesztyűben, a fizikai távolságot megtartva, lázmérést követően. Ehhez hasonló feltételek szeptember elsején is érvényben lehetnek.
– Lesz-e ZNO?
– Az emelt szintű érettségiket nem törölték el. Az, hogy mikor bonyolítják le a vizsgákat, attól függ, meddig tart a karantén. Két forgatókönyvünk volt: ha a vesztegzárat június elejéig feloldják, akkor június 25 és július 17 között írják a teszteket. Ha a karantén augusztus elejéig tart, akkor augusztus 17 – szeptember 4. a vizsgaidőszak. Egyelőre úgy néz ki ,az első forgatókönyv érvényesül, azaz június 25-től kezdődik az érettségi.
– Változik-e a felsőoktatásba való jelentkezés módja?
– Jól kidolgozott felvételi rendszerrel rendelkezünk. Korábban is működött. Az egységes állami elektronikus bázisunk készen áll, amelyen keresztül mindenki létre tud hozni egy saját kabinetet, ahová feltölti az összes szükséges dokumentumot. Miután a jelentkező felvételt nyert a felsőoktatási intézménybe, személyesen (korábban szóba került az is, hogy akár postán) beviheti az eredeti papírjait. Nincs semmilyen probléma. Eddig is azon dolgoztunk, hogy áttérjünk az elektronikus ügyintézésre. A karantén csak felgyorsította ezt a folyamatot. Megjegyezném, hasonlóképp zajlik majd az általános iskolákba való felvételi is. A szülők online nyújtják be a gyerek papírjait. Ezt minden tanintézmény a saját oldalán oldja meg. A digitalizáció folyamatban van!
– Milyen lesz az oktatás a karantén után?
– Valószínűleg már soha nem lesz olyan, mint korábban. Áttérünk a vegyes típusú oktatásra: a tanmenet egy része online formában történik majd ezután is.
Mire gondolok itt?
Először is, azt tervezzük, hogy az online-iskolát a továbbiakban is fejleszteni fogjuk. Az egész tanévet rögzítjük, és elérhetővé tesszük az összes órát online, ingyenesen hozzáférhető platformon.
Ne feledjék, a karantén nem újdonság. Vannak időszakos karanténok (például influenza miatt) vagy egyéni (bárányhimlő miatt). A felület segít a tanároknak is, akiket ideiglenesen helyettesítenek, illetve a szülőknek is, akik a gyermekükkel még egyszer át akarnak ismételni valamilyen témát.
Másodszor, inkluzív online-iskolát hozunk létre. Számomra ez egy nagyon fontos momentum. Minden gyerek számára – függetlenül a lehetőségeiktől – egyenlő szintű tudáshozzáférést kell biztosítani. Éppen ezért a videóórákhoz jelbeszédet is csatolunk a hallássérült gyerekek számára. Hozzáláttak a látássérült gyerekeknek szánt videók elkészítéséhez is.
Harmadszor, ha a papírok benyújtása elektronikus úton zajlik, online formában zajlanak az órák, akkor miért ne lehetne elektronikus naplókat is készíteni?
A papír alapú jegyzetelésnek, mint a régi rendszer egyik lenyomatának, el kell tűnnie. Ez megkönnyítené a tanárok, a gyerekek és a szülők életét is. Ugyanis könnyen és bármikor megnézhetnék a gyermekük tanulmányi előmenetelét, és időben tudnának reagálni arra, ha a gyereknek szüksége van segítségre a tanulásban.
Az adatbázishoz való hozzáférés különböző mértékű lesz. Nem arról van szó, hogy bárki belép, és mindent megtud. A szülők a saját gyermekeikre vonatkozó adatokat látják, a tanuló a saját és az osztálya eredményeit látja, a tanár pedig azokhoz az osztályokhoz fér hozzá, amelyekben oktat. Kizárólag az igazgatónak van rálátása az egész rendszerre.
Összességében kiemelném, az oktatási rendszer evolúción megy át. Ez a szemünk előtt történik, és örülök, hogy van lehetőségünk arra, hogy csatlakozzunk ezekhez a változásokhoz. Biztos vagyok benne, hogy mindez sikeresebbé teszi gyermekeink jövőjét. Ennek most van itt az ideje.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.