Június 15-től, Ukrajnába való belépéskor utas- vagy egészségbiztosítási kötvény felmutatásával a magyar állampolgárokat már nem kötelezik 14 napos otthoni vagy hatósági karantén letöltésére. Az új koronavírus-fertőzésre (Covid-19) kiterjedő biztosítást Magyarországon és online formában Ukrajnában is meg lehet vásárolni. Utánajártunk annak, mennyibe kerülnek ezek a kötvények, milyen buktatókra kell odafigyelni a megkötésénél.
Az első napokban maguk a határőrök sem igazán tudták pontosan milyen jellegű biztosítással kell rendelkezni az utazóknak. Olena Tracsuk, a Csapi Határőregység szóvivője először még arról tájékoztatta a KISZó-t, hogy a biztosítást a magyar állampolgároknak hazájukban kell megkötniük. Ezzel kapcsolatban több magyarországi biztosítót, sőt, még a Magyar Biztosítók Szövetségét (MABISZ) is megkerestük, ahol azt a választ kaptuk, hogy nincs az ukrán hatóságok által előírt szövegű szerződés a magyar biztosítási piacon. Egy nappal később, amikor az ukrán biztosítási piacon megjelentek az akár online is megköthető koronavírus biztosítások, ismét megkerestük a határőrség szóvivőjét, aki ekkor már azt közölte, hogy ezeket is elfogadják a határátkelőkön. Milyen véletlen egybeesés, hogy az ukrán biztosítók által kínált szerződések szövegezését a vonatkozó kormányrendelethez igazították.
A magyarországi biztosítók lassabban ugyan, de reagáltak a hirtelen kialakult igényekre. Elsőként az UNION Vienna Insurance Group Biztosító Zrt. állított ki az ukrán hatóságok által kért angol nyelvű igazolást, ami tartalmazza, hogy a biztosító fedezi az orvosi ellátással felmerülő költségeket az új koronavírussal (Covid-19) történő megfertőződés esetén. Az AEGON hivatalos oldalán helyezett el egy tájékoztatást, mely szerint kötvényeik fedezik a Covid-19 járvánnyal összefüggésben felmerülő káreseményeket. Ám változatlanul az UNION az egyetlen, amely hivatalos dokumentummal igazolja mindezt.
Ami a biztosítás összegét és időtartamát illeti, Ukrajnában a biztosítás éves díja 200 és 1400 hrivnya között (mai árfolyamon 2400-17 000 forint) mozog, ezzel szemben Magyarországon határozott idejű napi díjas szerződéseket kínálnak, ennek ára 520 forint/nap (42 hrivnya/nap). A Határhelyzet nevű kárpátaljai Facebook-csoportban több száz hozzászólás született a témában, ami nem véletlen, hisz rengetegen várták a határnyitást. Beszámolók szerint a magyarországi és az online megkötött ukrajnai biztosítást is elfogadják az ukrán határőrök.
Megkerestük az UNION biztosítót, egyik üzletkötőjük arról tájékoztatta a portálunkat, hogy szerdától kötik ezt a biztosításfajtát, Világjáró horizont a neve a biztosításnak, határozott idejű napi díjas szerződés, ára 520 forint/nap.
– Európai országokra érvényes biztosításról van szó, amelyhez kiállítunk egy angol nyelvű igazolást – fogalmazott az általunk telefonon elért üzletkötő. – A kiegészítés szerint, amennyiben valaki megfertőződik külföldön és kórházi ellátásra szorul, a biztosító téríti a felmerülő költségeket.
Az ügynök elmondta, hogy nagy az érdeklődés a kötvény irányt, két nap alatt több ilyen biztosítást is kötött. Az időtartam változó volt, aki öt napra kérte, más két hétre biztosította magát. Felhívta a figyelmet arra, hogy kizárólag személyesen az ügyintézőnél, vagy a biztosító irodájában lehet megkötni a szerződést. Ugyanis a kötvényt, és a Covid-os igazolást a befizetésről szóló csekket személyesen adják át az ügyfélnek.
– Eddig egyetlen ügyfelem sem jelzett vissza, hogy nem fogadták el a kötvényünket a határátkelőn – mondta a hölgy, aki hozzátette, jelenleg a piacon ez a legolcsóbb biztosítási forma, ugyanis nem tartalmaz autó- és poggyászbiztosítást. Ugyanakkor kizárólag 1 éves kortól köthető, felső korhatára nincs.
Az ukrajnai biztosítóknál 3-tól 65 éves korig köthetőek meg ezek a biztosítások, a piacon széles skálán mozog ezeknek az ára, egy naptól 1 éves időtartamig is megköthetőek.
– A kereslet szülte ezt a biztosítási fajtát – nyilatkozta a KISZó-nak Kossey Péter, az Arsenal biztosító kárpátaljai regionális irodájának a vezetője. – Ukrajnában több mint 400 biztosító társaság működik. A kötvények szövegezését nem szabályozza kormányrendelet, így a szerződések tartalma eltérő lehet. Ami viszont közös, hogy tartalmazzák a koronavírus, pontosabban a Covid-19 kifejezést, mivel ezt kéri a jogalkotó.
A szakember elmondta, hogy két fajta Covid-os biztosítás van jelenleg a piacon. Az egyik a diagnózist követően kifizeti a szerződésbe foglalt fix összeget, a másik a kórházi kezelés költségeit téríti. Kossey Péter felhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben garanciákat akarunk és nem kizárólag a határátlépés miatt kötünk biztosítást, érdemes figyelmesen elolvasni a szerződést és megnézni a biztosító múltját, például van-e kirendeltsége Kárpátalján. Az Ukrajnában működő 420 biztosítóból 10-15 az, amely valóban teljesíti a szerződésben foglaltakat, ahogy ő fogalmazott, a többi biztosító kizárólag „papírt” árul. Az Arsenal biztosítónál három hónapra 1500 hrivnyába kerül, 20 000 hrivnya a teljes biztosítási összeg. Természetesen az emberek többsége az árat, nem pedig a garanciákat tartja szem előtt.
– Pénteken hét ilyen biztosítást kötöttek nálunk – árulta el Kossey Péter. – Több biztosítónál online formában is megköthetőek ezek a biztosítások, hamarosan nálunk is elérhetővé válik ez a lehetőség. Egyeztettünk a határőrséggel, azzal kapcsolatban hogyan kell bizonyítani a kötvény meglétét, azt a tájékoztatást kaptam, hogy nyomtatott formában, vagy telefonon fotó formájában is elfogadják.
Mint arról szintén írtunk, az Ukrajnából Magyarországra beutazó magyar állampolgárokra sem vonatkozik már a kötelező karantén.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.