Ahogy a gazdaság egészére, úgy az ingatlanpiacra is nyomást gyakoroltak a koronavírus körüli események, főleg hogy nagyon úgy fest, elhúzódik és tovább terjed a járvány. Hogyan hatott eddig az ingatlanpiacra a koronavírus, és mi várható a járvány lecsengése után? – kérdezte a KISZó Soltész István ungvári ingatlanközvetítőt.
– Hogyan befolyásolta a karantén az ingatlanpiacot?
– Az ingatlanpiaci forgalomban a szokásosnál kevesebb adásvétel miatt visszaesés tapasztalható, de ez átmeneti jellegű lesz, és a veszélyhelyzet megszűnése után a piac gyorsan regenerálódhat. A legfrissebb adatok szerint ugyanis a kereslet az elmúlt hónapokban valamelyest visszaesett, de a kínálat bővült.
– Meddig panghat a piac?
– Erre a kérdésre nehéz válaszolni. Minden attól függ, mennyire húzódik el az egészségügyi világjárvány: az elmúlt hónapokban több száz lakásvásárlást halasztottak el, de most élénkülés mutatkozik a piacon. A helyzet lecsengése után viszont ezeket gyorsan bepótolhatják az emberek, így a piaci fellendülés akár pár héten alatt is megtörténhet. Ennek az időszaknak azok a vevők, eladók és ingatlanközvetítők lesznek a nyertesei, akik felkészülten kísérik figyelemmel a változásokat, és lendületből tudnak reagálni a piac élénkülésére.
– Milyen a kereslet és a kínálat az ungvári ingatlanpiacon, hogyan befolyásolta az árakat a karantén?
– Óriási a kínálat a használt ingatlanok piacán. Elsősorban az egy- és a kétszobás lakások a legkelendőbbek, ezek igény esetén hamarabb is eladhatók. Az ingatlanfejlesztés sem állt le a megyeszékhelyen, a terveknek megfelelően folynak az elkezdett lakásépítések, vannak olyan ingatlanok, amelyeket a járvány ideje alatt adtak árt.
– Csökkenni fognak a lakásárak?
– Jelentősebb árleszállítás a teljes piacot nézve nem várható, ugyanakkor a korábbi évekhez képest sokkal gyakoribbá válhatnak az alkalmi vételek. A vásárlók is többet alkudhatnak a tulajdonosok által megszabott árból, hiszen aki valóban értékesíteni szeretné ingatlanát, az most 10-15 százalékkal kevesebb vevőre hagyatkozhat, mint a veszélyhelyzet előtt.
– Kik a potenciális vásárlók?
– A karantén előtt sokan vásároltak befektetési céllal ingatlant. Az emberek nem bíznak a meggyengült bankrendszerben, így inkább lakásba fektetik a megspórolt pénzüket. Voltak vevők Belső-Ukrajnából, akik elsősorban a határ közelsége miatt vásároltak itt ingatlant. Továbbá nagyon sok kárpátaljai dolgozik külföldön, és az ott megkeresett pénzét ily módon fekteti be.
– Mire érdemes odafigyelni használt lakás vásárlásánál?
– Elsősorban annak korára, az építésnél használt anyagokra, és legfőképp arra, hogy milyen helyen található. Én a vevőimet le szoktam beszélni a 40-50 éves ingatlanokról, ugyanis ezeknek rengeteg rejtett hibájuk van. Óva intek mindenkit a panellakásoktól, ha tehetik, inkább téglaépítésűt válasszanak. Fontos szempont a hőszigetelés megléte is.
– Az emberek többsége milyen szempontok alapján választ ingatlant?
– Teljesen változó. Van, aki a pénztárcájához mérten keres lakást, míg mások bizonyos negyedekbe, polgári lakókörnyezetekbe szeretnének költözni. Ezek általában a tehetősebb kliensek. A belvárosi rész igen népszerű, de irtózatosan drága. Van, aki a munkahelyéhez közel szeretne lakni, mást a közelben lévő iskolák, óvodák és szupermarketek vonzanak.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.