Rejtélyek fátyla mögé bújt csempészáruk

határ ukrajna

A cigarettacsempészés vidékünkön régi üzletág, állítja egy nyugalmazott vámtiszt. És nemcsak a kárpátaljai határátkelőkön. Lemberg megyében, Bukovinában, Odesszában és még rengeteg más helyen tonnaszám haladnak át az illegális szállítmányok. A csempészek nagyon leleményesek. Előfordult, hogy WC-papír- bálák közé, máskor vasérc alá, vagy kifúrt belsejű farönkökbe rejtve próbálták átjuttatni a határon a füstölnivalót. Olykor a határ őrzői is besegítenek.

A kárpátaljai közúti határátkelőkön, de főleg a Csap–Záhony és az Ungvár–Felsőnémeti között lévőn jelentős árucsere-forgalom zajlik. A hivatalos tájékoztató szerint a legfontosabb partnerek sorában Magyarország, Ausztria, Németország és Szlovákia szerepel. A legtöbb szállítmány ezekből az országokból érkezik és a kivitel is oda irányul. A csempészáruk zöme is itt halad át vagy akad fenn a vizsgálaton.

Leggyakrabban személygépkocsikat, könnyűipari termékeket, műszaki cikkeket, dohányárut próbálnak törvénytelen úton átjuttatni az államhatáron.

Na de mi lesz a lefülelt és elkobzott termékek sorsa? Mint az több hírportálon is megjelent, az árucikkeknek olykor milliós értékben egyszerűen nyoma vész. Ez történt például a Szlovákia felől érkezett műszaki cikkekből, szórakoztató elektronikai készülékekből álló illegális szállítmány egy részével is. A lefoglalt és vámraktárba küldött árut a hatóság százmillió hrivnyára értékelte. Ám nem sokkal később ebből mintegy hétmillió hrivnya értékűnek különös módon nyoma veszett, írta például megbízható vámhivatali forrásra hivatkozva a Viszokij Zamok.

A kiadvány szerint különös és titokzatos dolgok történnek ezzel a két hónapja lefoglalt nagy tétellel.

Akkor a nemzetbiztonsági szolgálat (SZBU) tájékoztatója szerint a márkás elektronikai cikkeket autóalkatrésznek álcázták. A százmillió hrivnyára értékelt szállítmány időközben elkezdett veszíteni az értékéből. No nem azért, mert leamortizálódtak a készülékek, csak a papírokon változnak furamód a számok. Az eredeti érték mára hivatalosan 93 millióra fogyatkozott. Hétmilliónak lába kélt. Sőt az is előfordult, hogy az egész tételt megpróbálták ellopni. A máig ismeretlen elkövetők kibontották az Ungvár külterületén lévő vámáruraktár falát.

Balszerencséjükre megszólalt a riasztó, így dolga végezetlenül elmenekültek a betörők.

Az ilyen információk birtokában az újságírók megpróbáltak a helyszínen informálódni. A megyei fiskális szolgálat nyomozói osztályánál próbálkoztak. Igor Verbickij, a szerv kurátora azonban már az ajtóban ellentámadásba lendülve ékes szólamokkal fejezte ki nemtetszését, hogy holmi firkászok miért ütik bele orrukat a mások dolgába. Mint megjegyezte, a vámáruraktár nem átjáróház, oda nem sétálhatnak be csak úgy a tollforgatók.

Az eltűnt milliókról pedig közölte, az csak a média kitalációja. A szóban forgó árucikkek valós értéke eredetileg is 93 millió hrivnya volt. A betörési kísérletet elismerték a nyomozók, ám a lefoglalt árura csak hetekkel később adott ki elidegenítési végzést a bíróság. A vámtiszt megtagadta, hogy a sajtó munkatársai bekukkantsanak a raktárba.

Állítólag nagyon hosszadalmas és körülményes a hivatalos belépési engedély kiállítása.

Az árunak az állam javára való elkobzásáról szóló bírósági végzés hosszadalmas megszületését a vámhatóság azzal magyarázza, hogy annak felmérése, átvizsgálása, jegyzőkönyvbe vétele több szerv részvételével történt. A vámnyomozók szerint ma senki sem tudja pontosan, mennyi féle és hány darab árucikk hever a vámosok raktárában. Állítólag annak idején a biztonsági szolgálat munkatársai hasra ütés alapján mondták meg az értékét. Ráadásul az sem tisztázott, hogy kinek a tulajdonát képezi a nagy mennyiségű okostelefonokból, táblagépekből és szórakoztató elektronikai cikkekből álló, rejtélyek övezte szállítmány.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó