Magyarok kenyere: Búzaösszeöntő ünnepség Nagydobronyban

A 15 millió búzaszem az összetartozás jelképe is.

Kárpátalján hetedik alkalommal került sor a Magyarok kenyere program búzaösszeöntő ünnepségére, melynek idén is a Nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon szolgált helyszínéül. Az intézmény nem csupán házigazdaként, hanem kedvezményezettként is részese a programnak.

A Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program lebonyolítója a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége. A kárpátaljai gyűjtést és szervezést idén is a Pro Agricultura Carpatika Megyei Jótékonysági Alapítvány és a magyar történelmi egyházak vállalták magukra.

– Vetettünk reménységgel és arattunk bőséggel. Minden könny, küszködés, ingerültség ellenére ma a csend szigetén vagyunk, ahol minden ellenszéllel szemben elmondhatjuk – mi élni akarunk itt és most, és táplálni a ránkbízottakat. Nekünk az új kenyeret fel kell tenni az Úr asztalára is és áldani kell az aratás Urát, mert most is megmutatta, hogy aki gondosan műveli földjét, jól lakik annak termésével – ezekkel a szavakkal nyitotta meg az alkalmat Katona Viktória, az Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon lelkészigazgatója.

Katkó László, a gyermekotthon igazgatója megköszönte, hogy a leányotthon részese lehet a Magyarok kenyere akciónak, mely jelentősen hozzájárul az intézmény működéséhez. Mint Ung megyei kedvezményezetthez, idén is körülbelül háromszáz mázsa szemes termény érkezett hozzájuk, közel kétszáz felajánlótól. Ezen kívül az idei teljes lisztszükségletüket is ez a program fedezte. Az igazgató úr megjegyezte, soha nem ettek ennyi finom tésztát, melyet a lányok közösen készítettek el a munkatársak segítségével.

Hidi László, a Pro Agricultura Carpatika Megyei Jótékonysági Alapítvány és a KMKSZ Nagydobronyi Alapszervezetének elnöke ismertette a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program részleteit a megjelentekkel:

– Minden megpróbáltatás ellenére itt vagyunk, megmaradtunk. Házat, iskolát, templomot építünk, gyerekeket nevelünk, magyar szóra tanítjuk őket és az ország javát gyarapítjuk munkánk gyümölcsével. Azt gondolom, hogy a gazda ember a föld sója, nem a múlt, hanem a jövő első embere. Különleges ez az esztendő, azért is, mert megtapasztalhattuk, milyen is a globalizált világ. Egy pandémia végigsöpört Európán, melynek hatására bezárultak a határok, kiürültek az utcák, elakadtak a jól kiépített közösségi és gazdasági kapcsolatok. Ennek, és a szeszélyes időjárásnak az ellenére is termett annyi, hogy elég a magunk kenyerére és még jut másnak is. Az elesettnek, a rászorultnak, akit nem hagyunk az út szélén. 2014-ben öntöttük össze először azt a búzát, mely hozzá adódott az összmagyar búzamennyiséghez, hogy a kárpátaljai íz is belekerüljön a magyarok kenyerébe.

Idén 99 tonna 661 kg búza gyűlt össze 1224 gazdától.

– Ez a rendezvény kiemelkedő szimbolikája révén széleskörű üzenetvilággal bír minden magyar számára. Hiszen akik ellátogatunk ezen alkalomból a búzaösszeöntésekre, egyszerre érezhetjük augusztus 20-a – nemzetünk legnagyobb ünnepe – erejét, Magyarország évezredes múltjának büszkeségét, s az ezért vívott küzdelmek súlyát. Érezhetjük a Szent István által kijelölt út biztonságát, keresztény kultúránk megtartó erejét. A nemzeti összetartozás évében még nagyobb hangsúlyt kap ennek a programnak a fő üzenete. A magyarok kenyere attól lesz kerek, hogy mindannyian részesei lehetünk, hozzá tehetünk, megdolgozhatunk érte – emelte ki Balogh Lívia, a KMKSZ Ungvári Járási Szervezetének elnöke.

– A Szentírás szavai adnak számunkra erőt és hitet: „De mi nem a meghátrálás emberei vagyunk, hanem a hitéi, hogy életet nyerjünk.”( Zsidók 10:39 )Tíz éve indítottuk útjára a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem programot. Ez egy nagyon nemes kezdeményezés volt. Akkor, az első éven tíz tonna gabona gyűlt össze, amit eljuttattak a rászorulókhoz. Az elmúlt esztendőben a program már kárpát-medenceivé nőtte ki magát. Tavaly 791 tonna gabona gyűlt össze. Nemcsak a mennyiség a lényeg, hanem a csatlakozó magyar emberek száma is. Tavaly 5700 adakozó volt a Kárpát-medencében, idén pedig lényegesen meghaladjuk a 6000-et. Különösen nagy érték, amikor minden nehézség ellenére egyre több gazda érzi azt, hogy a kevésből is ad, mert nagyon fontos célt szolgál. A program másik része az összetartozásra irányul. Ma már nem csak a Kárpát-medencéből, hanem a diaszpórából is kapjuk az üzeneteket, miszerint Vigyázzatok a nemzetre!, Tartsátok meg!, Az összefogás az egyetlen, ami a nemzetet megmentheti! Ezt éreznünk kell és mindannyiunk szívében ott kell, hogy éljen – fogalmazott Jakab István, a magyar Országgyűlés alelnöke és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (MAGOSZ) elnöke.

A köszöntők elhangzása után, a történelmi egyházak képviseletében Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke és Janig Péter, a Munkácsi Római-Katolikus Egyházmegye képviselője kért áldást az idei alkalomra.

Az ünnepséget énekes-verses előadással színesítette az Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon énekkara Torma Gergely vezetésével. A Kokas Banda a nagydobronyi Benedek Irén nénivel kiegészülve nagydobronyi dalokat adott elő, mely jó aláfestésül szolgáltak a búzaösszeöntéshez. Míg szólt a muzsika, az együttes táncosai dobronyi táncokat mutattak be. A rendezvényhez hagyományosan csatlakozott Tokár Károly (Katyó), aki a magyar lobogó színei alatt ismét elhozta az aknaszlatinai sót a magyarok kenyeréhez.

Az idei program további érdekessége, hogy a legkisebb korosztályt is bevonták és aszfaltrajzoló versenyt tartottak a Nagydobronyi Magyar Ház, a KMKSZ Nagydobronyi Alapszervezete és a Nagydobrony Térség Fejlesztéséért Civil Szervezet közös szervezésében, melynek tematikája a magyarok kenyere, az összetartozás és a család voltak. A legkreatívabbak a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének jóvoltából egy új laptoppal gazdagodhattak.

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó