Új rendszerben zajlottak az október 25-i önkormányzati választások. A választópolgárok nemcsak a jól megszokott megyei és járási tanácsi, hanem saját településük képviselőiről, illetve az adott kistérség vezetőjének személyéről is döntöttek.
A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán arról kérdeztük olvasóinkat, szerintük jobb lesz-e kistérségben élni? A válaszadók túlnyomó többsége (75,6 százalék) úgy véli, nem válik hasznukra az új felállás, és 24,4 százalék gondolja azt, hogy a kistérségi lét pozitívumokat hozhat számukra.
A kommentelők leginkább nemtetszésüknek adtak hangot. Egyikük szerint ezután sem fogunk jobban élni. Egy másik Facebook-felhasználó hasonlóan vélekedett. Mint írta, nehéz helyzetbe kerülnek az önálló költségvetéssel nem rendelkező települések.
Babják Zoltán lapunknak adott választási értékelőjében elmondta, nagy érdeklődéssel várja az újonnan kialakult testület első ülését. Tervei szerint konstruktív és hatékony együttműködés alapján határozzák majd meg az új tisztviselők, illetve elöljárók személyét. Beregszász polgármestere egy jól működő, megfelelő szolgáltatásokat nyújtó kistérség fenntartását kívánja elérni.
Puskár Árpáddal, Szürte eddigi polgármesterével még a megmérettetés előtt beszélgettünk a területi társulás megalakulásáról, annak pozitívumairól.
Az előzetes választási eredmények szerint a Szürtei kistérség élére választott vezető szerint az egyik legnagyobb pozitívum az ügyintézéshez kapcsolódik, mely az anyanyelven is történhet majd, hiszen a községi tanácsok mindenütt megmaradnak, így a tervek szerint a helyi elöljárók segítségével a lakosság mind kevesebb nehézségbe ütközik.
A Kárpáti Igaz Szó közösségi oldalán közzétett kérdésünk válaszadóinak véleményére is kíváncsiak voltunk.
Marosi Fanni szerint nem lesz hatékonyabb a kistérségbe tömörülés.
– A 2020-as év a járványhelyzet kialakulásával mindenki számára változást hozott. Mi egy teljesen más járáshoz fogunk tartozni, így a rendszer működése egyelőre ismeretlen. Az biztos, hogy eleinte nagyon szokatlan lesz – véli a tiszabökényi lány.
Fanni hozzátette, mivel egy kistérséghez több település is tartozik, ezért kezdetben biztosan nem lesz zökkenőmentes az ügyintézés.
– Tőlünk nincs messze a központ, ám vannak, akiknek három falun is át kell utazniuk az adminisztráció lebonyolítására. Tartok az újítások bevezetésétől, és szerintem így van ezzel az emberek többsége is.
Egyik tiszapéterfalvai olvasónk borúlátó a kistérségek működését illetően. Véleménye szerint leginkább az ügyintézés terén adódhatnak kellemetlenségek.
– 16 település tartozik ehhez a kistérséghez. Az útviszonyok borzalmasak errefelé. Nincsenek buszjáratok, ami gátolja az akadálymentes közlekedést. Nem mindenki teheti meg, hogy saját gépjárművel közlekedjen – fejtette ki válaszadónk.
Csuha Ivett
Aktuális kérdésünkre Facebook-oldalunkon szavazhatnak:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.