Több ágazat kilátástalan helyzetbe került.
Ukrajnában márciusban kezdte éreztetni hatását a világjárvány. Az államilag bevezetett karantén gyakorlatilag megbénította a gazdaságot. Legnagyobb vesztesei a helyzetnek a kis- és középvállalatok lettek.
A vállalkozók egyharmadát több mint 75 százalékos veszteség érte, 44 százalékuk elveszítette bevételének a felét, míg 7 százalék beszüntette tevékenységét. A nagyobb cégek, melyek méretüknél fogva is rendelkeznek némi tartalékkal, valahogy átvészelték a járvány első hullámát. Ez a megtakarítás sajnos nem sokra elég.
Mely ágazatok kerültek kilátástalan helyzetbe?
A filmszínházak, melyek tulajdonképpen zárva tartottak, az elmúlt kilenc hónap alatt felére csökkentették a helyi költségvetésbe folyósított adójukat. Ez a hiány még nagyobb lett volna, amennyiben a kormány júliusban nem enyhít a karantén korlátozásain. A könnyítés után a mozilátogatók csak nagyon lassan tértek vissza, így a vesztegzár előtti szint eléréséhez egy fél év is kevés volt.
A turizmussal foglalkozó vállalkozások adóbefizetése a tavalyi évnek mindössze 49 százaléka. A határok lezárása, a légi- és vasúti közlekedés leállása több mint 210 millió hrivnya adókiesést okozott. A népszerű és kevésbé közkedvelt turistautak továbbra is elérhetetlenek, így csak a belső turizmus hozhat(na) némi adóbevételt, ha a járvány második hulláma nem temeti el ezt az üzleti ágazatot.
A turizmus visszaesése majdnem lenullázta a szállodák jövedelmét is. Itt a kilenc hónap alatt több mint félmilliárd hrivnya az adókiesés.
A szállodaipar vesztesége azért is ilyen drasztikus, mondják a szakemberek, mert a kiadások vendégek nélkül is fennállnak.
Az éttermek, kávézók, bárok 535 millió hrivnyával fizettek kevesebb adót, mint a 2019-es év hasonló időszakában.
A légi utasszállítás területén 270 millióval csökkent a befizetett járulékok összege.
Az építőipar vesztesége lényegesen kisebb volt. A legkritikusabb hónapokban a dolgozókat szabadságra küldték, ám a tavalyihoz mérten itt is látható a visszaesés.
A felsorolt ágazatok szinte zuhanó esése mellett egyes vállalkozások még jól is jártak. A bezárt üzletek, piacok arra buzdították a vásárlókat, forduljanak az interneten keresztül elérhető szolgáltatások felé.
Az Ukrán Posta bevétele például nőtt. A költségvetésbe befizetett adójuk 24 százalékkal lett több.
Emelkedett a magániskolák keresete is. Az állami oktatási intézmények ideiglenes bezárása arra késztette a szülőket, keressenek más alternatívát iskoláskorú gyermekeik elhelyezésére. A távoktatás bevezetése pedig nagyban hozzájárult az effajta tevékenységet folytató magániskolák jövedelmének növekedéséhez.
Lényegesen több lett a magánklinikák és egyéb magánkézben lévő egészségügyi intézmények hozama is. A büdzsébe általuk 440 millióval több adóbevétel futott be.
Egyszóval, az első hullámot valahogyan túlélte a gazdaság. Mi lesz tovább?
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.