Széljegyzet: Covid trend

A covid hisztéria mára az egész világon eluralkodott. Annyi ellentmondásos nyilatkozat jelenik meg orvosok, kutatók, politikusok szájából, hogy a laikusnak úgy tűnik, semmit nem tudnak az új vírusról. A betegségen átesettek szervezetében kialakul-e az immunitás vagy sem, hogy kell helyesen kezelni, milyen típusú karanténnal lehet fékezni a terjedését? Ezekre a kérdésekre egyelőre nincs egyértelmű válasz.

Magyar Tímea

Az egyik oldal azzal érvel, hogy amíg nincs vakcina, s a már ismert influenzáknál hatékonyabban fertőző vírus veszélyezteti az ellátórendszer működőképességét, otthon kell maradnunk. Ezért aztán marad a világméretű karantén, ami padlóra küldi a gazdaságot és a lakosságot egyaránt. A vírustagadók milliói viszont felháborodottan tiltakoznak a rendkívüli állapot kihirdetése nélkül bevezetésre kerülő házibörtön, a különféle emberi jogok korlátozása ellen, melyek hatékonysága, az esetszám növekedését látva, nem egyértelmű. Ennek fényében jogos a kérdés: megéri-e, hogy kockáztassuk a gazdaság szétesését, feláldozzuk szabad mozgásunkat? Sokak számára elfogadhatatlan az új, börtönszabályokra épülő világ a maga számtalan tiltásával, pláne annak perspektívájával, hogy azok már örökre megmaradnak.

A többség – mert vannak olyanok is, akik egy összeesküvés-elmélettől félve kategorikusan tiltakoznak a vakcinálás ellen – lélegzetvisszafojtva várja a koronavírus elleni oltóanyag megjelenését. De ezzel kapcsolatban is ellentmondásos hírek jelennek meg, például több olyan esetet észlelnek, amikor a beteg újrafertőződik, azaz nem alakul ki nála immunitás, s azt is hallani, hogy a vírus mutálódik. Ott motoszkál a kérdés a fejekben: a gyógyszergyártók ugyan trilliókat keresnek a vakcinákon, a lakosságnak mégis félelemben kell majd élnie?

Ukrajna is a világszerte alkalmazott Covid-trendet követi. Még tavasszal az elsők között állította le a légi közlekedést, hatalmas költségvetési és szponzori összegeket költött mesterséges lélegeztető gépek beszerzésére, elhalasztotta a tervezett műtéteket… Ennek ellenére ma azon országok sorában van, amelyekben a leggyorsabban terjed a vírus, a kórházi ágyak nagyobb része továbbra sincs felszerelve oxigénnel, mert az illetékesek hét hónap alatt sem voltak képesek megszervezni és kiépíteni a rendszeres oxigénellátást. És amiben ugyancsak eltérünk azoktól a fejlett országoktól, amelyek felé állítólag törekszünk, hogy Ukrajna képtelen támogatni a megélhetésüket vesztett állampolgárait, a vállalkozások ezrei sodródtak a csőd szélére. Mert képes az ország az USA-hoz hasonlóan 2 trillió dollárt, vagy Lengyelországhoz hasonlóan legalább 53 milliárd eurót áldozni a karanténba kényszerített vállalkozások támogatására? Nem. Így viszont a munkavállalók, a vállalkozások kénytelenek tovább dolgozni, ellenkező esetben nem a koronavírustól, hanem egyéb banális betegségtől fognak meghalni, mivel egyszerűen nem lesz pénzük kezeltetni magukat. Bár a tökéletlen egészségügyi rendszer miatt így is magas a halandóság. A rosszkor jött járvány mentén a szféra reformja is megrekedt, kórházak maradtak finanszírozás nélkül…

De ezt egyetlen illetékes sem fogja bevallani. Az elégedetlen tömeg megnyugtatása érdekében majd nyilván lesz, akit látványosan feláldoznak, például az egészségügyi minisztert, esetleg a miniszterelnököt. De jelen helyzetben nyilvánvaló, hogy nincs olyan személy, aki sikeres lehetne az egészségügyi tárca élén.

 

Mindenki gátlástalanul hazudik, a bizalom egyre fogy. A krízis, a félelem, a stabilitás hiánya gerjeszti a pánikot, a tömeghisztériát. Mindez nem sok jóval kecsegtet.

 

Post Author: KISZó