Gyermekrajzok borítják be Magyarország Ungvári Főkonzulátusának auláját, ugyanis kiállítás nyílt a külképviselet által a nemzeti összetartozás és a családok éve részeként két kategóriában meghirdetett rajzpályázatra beérkezett alkotásokból. Ötletesnél ötletesebb rajzok, egyedi technikával készült pályaművek is találhatók köztük. Egyértelműen kijelenthető, hogy a gyerekek számára fontos a család, a magyar nemzeti öntudat ápolása, megtartása. Szüleikkel megyénk számos településéről érkeztek óvodások, kisiskolások és felső osztályos tanulók a díjátadó ünnepségre.
A verseny végeredményét hétfőn és kedden rövid ünnepség keretében hirdették ki. Az eseményen Albertné Simon Edina konzulasszony ismertette, hogy a 2020-as esztendőt az Országgyűlés a nemzeti összetartozás évének nyilvánította a trianoni döntés századik évfordulójára emlékezve, valamint ez az esztendő a családok éve is volt. Ehhez kapcsolódóan Magyarország Ungvári Főkonzulátusa rajzpályázatot hirdetett, a gyermekek a „Család” és az „1100 éve Kárpátalján” témakörben nyújthattak be pályamunkákat. A főkonzulátus felhívására több mint 100 pályamű érkezett.
– Nagyon sok kiváló alkotás született, emelte ki beszédében Buhajla József főkonzul. Nehéz helyzetben voltak az ítészek, a zsűri, ezért a zsűri többször is nekifutott az értékelésnek. Végül az első három helyezett mellett mindkét témakörben és korcsoportban különdíjat is odaítéltek. A főkonzul gratulált a díjazottaknak, és reményét fejezte ki, hogy néhány év múlva akár önálló tárlattal mutatkoznak be. A diplomata arra biztatta a gyermekeket, hogy a következő évben is pályázzanak.
– A nemzeti összetartozás évének programjait felülírta a koronavírus-járvány, amihez a külképviselet is igazodott – nyilatkozta a diplomata. – A rajzpályázat a gyerekek körében óriási lelkesedést váltott ki, mindkét témakörben számos fantasztikus pályamű érkezett. Ezért is született az a döntés, hogy az eredeti elképzeléstől eltérően több díjat osztottunk ki. A gyerekek nagyon kreatívak voltak, a beérkező munkák jól tükrözték a témaköröket. Bízom benne, hogy a fiatal művészeket el tudtuk indítani, segíteni tudtuk első lépéseiket a művészet rögös útján. A különdíjak esetében elsősorban a kreativitást díjaztuk.
A köszöntőbeszédek után sor került a díjak kiosztására.
A két témakörben és két korcsoportban összesen 16 ajándékcsomagot és pénzjutalmat osztottak ki a legügyesebbek között. Az első helyezett 3000, a második 2000, a harmadik 1000 hrivnya, a különdíjas 30 ezer forint pénzjutalomban részesült emléklap és Mikulás-csomag kíséretében.
Az alkotásokból jól látszik, hogy a gyerekek fantáziája határtalan. Az 1100 éve Kárpátalján témakörnél kedvelt téma volt a vereckei honfoglalási emlékmű, vissza-vissza köszönt a Nagymagyarország-térkép, a munkácsi vár. A gyerekek kicsit bátortalanul, de annál nagyobb őszinteséggel meséltek a rajzok születésének hátteréről, körülményeiről az egyedi pályaművek készítői elárulták, milyen technikával dolgoztak.
A rajzokat félfogadási időben a közegészségügyi és járványelőírások betartása mellett a konzulátus aulájában lehet megtekinteni.
A díjazottak névsora:
1100 éve Kárpátalján témakör:
Óvodás és elemi iskolás korcsoport:
Különdíj: Mészáros Viktor (Beregrákosi Általános Iskola)
Első helyezett: Orosz Zsombor (Kisgejőci Egry Ferenc Oktatási-nevelési Komplexum)
Második helyezett: Hicij Sándor (Derceni Középiskola)
Harmadik helyezett: Szabó Bence (Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola és Drugeth Gimnázium)
Általános és középiskolás korcsoport:
Különdíj: Ádám Edina (Csapi 2. Sz. Széchenyi István Középiskola)
Első helyezett: Mitro Dominika (Sislóci Középiskola)
Második helyezett: Országos Dominika (Derceni Középiskola)
Harmadik helyezett: Komonyi Anita (Kisgejőci Egry Ferenc Oktatási-nevelési Komplexum)
Család témakör:
Óvodás és elemi iskolás korcsoport:
Különdíj: Tóth Kamilla (Szalókai Általános Iskola)
Első helyezett: Juhász Katalin (Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola és Drugeth Gimnázium)
Második helyezett: Balla Ádám (Derceni Középiskola)
Harmadik helyezett: Béres Katalin (Csapi 2. Sz. Széchenyi István Középiskola)
Általános és középiskolás korcsoport:
Különdíj: Sass Rita (Nagydobronyi Református Líceum)
Első helyezett: Néger Dominika (Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola Drugeth Gimnázium)
Második helyezett: Puskás Zsófia (Derceni Középiskola)
Harmadik helyezett: Markovics Izolda (Ráti Szent Mihály Gyermekotthon)
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.