A világjárvány okozta korlátozások új lendületet adtak az internetes vásárlásoknak. Hétköznapi fogyasztási cikkek, sportszerek, sőt, a bútorok iránti kereslet is napok alatt megduplázódott, esetenként pedig a triplájára nőtt.
Csuha Ivett
A divatáruk forgalma 22, az elektronikai cikkeké 17, a gyerekholmiké 9 százalékkal lett több. A szakemberek hat észrevételt fogalmaztak meg, melyek a koronavírus terjedésének köszönhetően alakultak ki az online kereskedelemben.
1. Lényegesen növekedett a kínálat a higiéniai, egészségügyi, élelmiszeripari és ruházati termékek, valamint lábbelik tekintetében.
2. Több lett az internet-kereskedelemmel foglalkozó magánvállalkozók száma.
3. Javult az ágazatban a kiszolgálás minősége.
4. Nőtt az ily módon vásárolható termékek választéka.
5. Ezzel együtt fejlődött a házhozszállítás minősége és ideje.
6. Jelentős mértékben nőtt a vásárlók száma. Egy év alatt olyan bővülés történt, ami a normál feltételek mellett 9 évet vett volna igénybe.
Érdekes, eddig nem tapasztalt szolgáltatás is megjelent – a zöldségfélék internet-kereskedelme. Most már a farmerek is bekapcsolódtak az áru közvetlen kiszállításába.
Az internetes kereskedőláncok között a legnagyobb növekedés a Rozetka, az Allo és az OLX webshopok tekintetében tapasztalható.
2020-ban a Rozetkán csökkent a megrendelések átlagösszege, ám az ügyfelek havi megrendelései növekedtek.
Tehát a felhasználók többet vásárolnak, mint korábban, azonban nem egyszerre, hanem több kisebb rendeléssel. A weboldalon mért forgalom tekintetében a higiéniai, egészségügyi és ruházati termékek voltak a legnépszerűbbek. Jelentős esést egyetlen kategóriában sem regisztráltak.
2020 eleje óta az Allo mobiltelefonokkal és kiegészítőkkel foglalkozó üzleteiben mért átlagvásárlás 30 százalékkal csökkent. Ennek oka a vásárlóerő csökkenése és az értékesítési struktúra változása.
Ezáltal megnőtt az allo.ua weboldal iránti érdeklődés, ahol a legtöbben nem a cég eredeti termékeire, hanem ruházati cikkek és lábbelik, valamint az egészségügyi eszközök között keresgéltek.
Az legmagasabb összegben mégis laptopokat, kamerákat, videokártyákat, kávéfőzőket és hűtőszekrényeket értékesítettek.
Az OLX-en a Divat és stílus kategória 22 százalékos növekedést produkált. Míg februárban 591 hrivnya volt egy átlagvásárlás összege, úgy ez novemberben már 718 hrivnyát tett ki.
A fentieken kívül sok árucikk talál gazdára apróbb közvetítőkön keresztül is. Az úgynevezett dropshipping értékesítés esetében a vállalkozók iroda, raktár és személyzet nélkül működnek. Ilyenkor az ezzel foglalkozó személy felveszi a rendelést, majd a címet továbbítja a gyártó, illetve nagykereskedő felé, aki kiszállítja azt a megrendelőnek. Az első hallásra nem nagy bizodalmat ébresztő, ám jól működő struktúra remek kiegészítő megélhetést nyújt az ezzel foglalkozóknak.
Az internet lesz – ha még nem az – a jövő egyik új, tömegesen használt kereskedelmi hálózata.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.