2020 márciusának közepén az élet minden területére vonatkozó szigorításokat vezettek be. Bezártak a kávézók, üzletek, fodrászatok, mozik, szünetelt a vasúti és légi közlekedés.
Csuha Ivett
Az elmúlt időszakban enyhítettek, majd újból szigorítottak. A húzd meg, ereszd meg a kisvállakozásokat érintette a legérzékenyebben. A kisboltok, kávézók üzemeltetői bevétel nélkül maradtak. A munkanélküliek száma országszerte 182 ezerrel nőtt, így elérte a 481 ezret. Ez 38 százalékkal több az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A statisztikák szerint egy év alatt több mint 215,3 ezer magánvállalkozó húzta le a rolót.
Legtöbbjük a logisztikában (közel 11 ezer) és a nagybani kereskedelemben (6 ezer) tevékenykedett. A végleg bezárt kávézók száma elérte a 12 ezret.
Még nagyobb arculcsapás érte a turizmusban érdekelteket. Több mint a felére esett a külföldi turisztikai célú utazást igénylők száma. A helyzeten mindössze az javított, hogy Törökország és Egyiptom lényeges engedményeket hirdetett mind az ár, mind pedig a karanténkorlátozások tekintetében.
Rossz évet tudhatnak maguk mögött a szállodaiparban tevékenykedők is. Csak a Kárpátokban találhat és a Fekete-tenger-parti szállodáknak sikerült némi haszonra szert tenniük.
A gyógyszertárak 10 százalékkal növelték bevételeiket, és emelkedett az ékszerüzletek forgalma is.
Nem érintette a járvány a kozmetikai ágazatot sem. A piperecikkeket értékesítő üzletek bevétele 13 százalékkal lett több.
A kormány a maga módján próbált segítséget nyújtani. Néhány hónapra felfüggesztették a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetésének kötelezettségét, illetve egyszeri, 8 ezer hrivnya összegű segélyt kínáltak a magánvállalkozóknak. Ez azonban nem sokat nyomott a latban.
A 2021-es kilátások sem ígéretesebbek, ám a vállalkozók többsége mégis optimista. Akik talpon maradtak, abban bíznak, hogy sikerül újraindulni és az elmúlt év során szerzett tapasztalatokat felhasználva a szigorítások figyelembe vételével működni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.