Laboratórium van, szakember nincs

A Kisdobronyi Családorvosi Rendelő három községet lát el – Kisdobronyt, Tiszaágteleket és Dimicsőt. Összlakossága jelenleg háromezer fő, melyből hétszáz 18 éven aluli. Katona Béla 23 évvel ezelőtt kezdte pályafutását gyerek- és családorvosként, majd másfél év múlva ő lett a rendelő főorvosa. Az intézmény egy épületen osztozik a községi tanáccsal, gyógyszertárral és a postával.

‒ Milyen a felszereltségük?
‒ A felszereltségünk minden évben javul. Korszerű laboratóriumunk van, viszont nem működik, mivel a laboránsunk Ungvárra költözött és ott vállalt munkát. Három EKG-géppel, ezenkívül oltási, manipulációs, nőgyógyászati, fogorvosi, fizikoterápiás kabinettel, két fogadószobával rendelkezünk. A különböző papírmunkákban, az elektronikus ügyintézésben két számítógép, fénymásoló és nyomtató áll segít minket.

‒ Van-e elég orvos, ápoló?
‒ Sajnos nincs. Jelenleg egyedül dolgozom, illetve délutánonként a nagydobronyi kollégám fogadja a betegeket félállásban. Négy családorvosi nővérünk van, ami szintén kevés.

‒ Történt-e felújítás az elmúlt időszakban?
– Az eddigi felújításokat többnyire önerőből végeztük szponzorok, magánszemélyek segítségével. A nyílászárók és a fűtési rendszer cseréjét a községháza vállalta magára. Az év második felében pedig a magyar kormány támogatásával kezdődnek újabb munkálatok. Nagyon rossz állapotban van például a padló, ezt is szeretnénk majd kicserélni.

‒ Melyek a leggyakoribb panaszok nyáron?
‒ Ilyenkor jóval kevesebb ember fordul orvoshoz, mint más évszakban. A gyerekek otthon vannak, és mivel nincsenek összezárva az iskolában, kevesebben betegszenek meg. Inkább keringési és érrendszeri panaszok merülnek fel. Ezenkívül az allergia és a különféle vírusok okoznak gondot. A krónikus betegek viszont ilyenkor is jönnek. A cukorbetegek, magas vérnyomásban szenvedők íratják ki a gyógyszereiket, hiszen az Elérhető Gyógyszerek Program által kedvezménnyel vagy ingyen juthatnak hozzá ezekhez. A recepteket helyben is ki lehet váltani a gyógyszertárban, illetve Nagydobronyban két helyen is. Ez nagy segítség, különben Ungvárra kellene beutazni egy-egy orvosságért.

‒ Milyen veszélyek leselkednek ránk a melegben?
‒ Elsősorban a nagy hőség. Ne feledkezzünk meg a megfelelő mennyiségű folyadékról (2,5–3 liter), ne tartózkodjunk sokáig a tűző napon. Ha mégis, akkor legyen rajtunk sapka, kalap. Akiknek utazni támad kedvük, figyeljenek az ún. utazóbetegségekre, ami a hirtelen környezet- vagy étrendváltozás során jöhet elő. Ne tároljunk sokáig könnyen romlandó ételeket, mert ezek fogyasztása hányást, hasmenést okozhat. Sajnos, az intenzív termesztés magába foglalja a permetezést, a többszöri műtrágyázást, ezért vigyáznunk kell a zöldségekkel és gyümölcsökkel is. Falun, aki teheti, inkább a háztáji termését fogyassza. A városokban ezt nehezebb megoldani.

‒ Mi a helyzet az oltásokkal?
‒ Mióta itt vagyok, egy-két esetben fordult elő, hogy a szülők nem akarták beolttatni gyermeküket. Ezen a téren nincs probléma sem a magyarok, sem pedig a romák körében.

Az utóbbi években inkább az okozott gondot, hogy nem volt elegendő mennyiségű oltóanyagunk. A szülők többsége így megvásárolta a gyógyszertárakban, és úgyis beolttatták csemetéiket.

Jelenleg Magyarországról kaptunk vakcinákat – ötkomponensest és kanyaró ellenit is. A felnőttekkel több a probléma, például a tízévente kötelező tetanusz elleni oltást nem mindig végeztetik el időben. Általában hirdetést teszünk közzé, s akik elolvassák, eljönnek a kötelező oltásra.

‒ Hogyan halad a családorvos-választás a községben?
‒ Még csak nemrég kezdtük a regisztrációt. Ez egy lassú folyamat, mivel faluhelyen még nincsenek tisztában azzal, mit is jelent a családorvos-választás. Ennek ellenére folyamatosan regisztráljuk a betegeket. Szórólapokat függesztettünk ki, illetve személyesen is tájékoztatjuk őket a vizsgálatok alkalmával. Hátráltat bennünket az is, hogy Dimicsőből és Tiszaágtelekről át kell jönni a betegeknek, mivel ott nincsenek meg a regisztrációhoz szükséges eszközök. Úgy tudom, az idén még minden marad a régi kerékvágásban, a regisztráció a jövő évtől lesz érvényes.

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó