A Legfelső Tanácsban már több mint 15 törvényjavaslatot jegyeztek be a környezetvédelmi adózás módosításáról, ám egyik sem kínál megoldást ennek igazságos behajtására, illetve a befolyt összeg megfelelő elosztására.
Mint ismeretes, a jelenlegi törvények szerint a vállalatokat több címen is megadóztatják a tevékenységük folytán elkövetett környezetszennyezés miatt. A befizetett összeg 45 százaléka az állami költségvetés általános alapját, 30% a speciális alapot, a fennmaradó 25% pedig a helyi büdzsét gazdagítja.
A bejegyzett tervezetek kemény normatívákat írnak elő, melyek betartása milliós összegeket és a termelés modernizálását igényli. A több mint egy éve zajló járványügyi korlátozások közben az iparnak erre nincs pénze.
A fejlett ipari országokban a környezetvédelmi beruházások nagyobb része állami támogatással valósul meg. Részben vagy teljesen megtérítik a vállalatok ez irányú kiadásait, adókedvezményeket, illetve kamatmentes kölcsönöket biztosítanak számukra.
Fontos megjegyezni, hogy az Európai Unió országaiban a környezetvédelmi programok 10-15 éven keresztül valósultak meg, míg Ukrajnában ezt 2-3 év alatt szeretnék lebonyolítani.
Az ukrajnai valóság persze az, hogy minden új környezetvédelmi törekvés azzal indul, hogy megnövelik az erre a tevékenységre vonatkozó adó mértékét. Az illetékes minisztérium máris azt ajánlja, hogy a tonnánkénti 10 hrivnyáról 30 hrivnyára emeljék a szén-dioxid-kibocsátásért kivetett adó mértékét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.